Ekologické čistenie – Kyselina citrónová

Je to naozaj všestranný pomocník v domácnosti, je ekologická, lacná a hlavne účinná. A navyše sa dá veľmi ľahko kúpiť na váhu bez obalu.

Kde všade sa dá využiť?

💯✅ Odvápnenie rýchlovarnej kanvice: naplníme kanvicu vodou, pridáme max. lyžicu kyseliny citrónovej, necháme zovrieť a potom necháme stáť 10 -30 min, podľa potreby. Vylejeme a vypláchneme (ideálne vylejme do WC a rovno využijeme aj na jeho umytie). Výhoda oproti octu je, že kanvica po odvápnení vôbec nesmrdí.

💯✅ Vodný kameň na riade (napr. na karafe): naplníme teplou vodou, rozmiešame trochu kyseliny citrónovej a necháme odstáť. Následne vypláchneme.

💯✅ Plákadlo do prania: Zmiešame 150g kyseliny citrónovej a 1l vlažnej vody (prevarenej a vychladnutej). Dávkujeme cca 30ml do priehradky na aviváž. Dá sa použiť na všetky typy bielizne okrem vlny. A prečo vôbec plákadlo používať? Prášok na pranie či mydlový sliz sú totiž zásadité a ich zvyšky môžu ostať zachytené na oblečení. Preto je dobré na konci pracieho cyklu použiť plákadlo. Je alternatívou aviváže (ale bez vône).

💯✅ Vydrhnutie rúk po zbere orechov či inej práci v záhrade, ktorá vám zafarbí ruky. Stačí si trochu nasypať do dlane a vyšúchať kefou.

💯✅ Čistenie pračky: Nasypeme cca 200 g kyseliny citrónovej do bubna prázdnej práčky, pridáme 2 lyžice perkarbonátu a pračku pustíme na 60-90°C (stačí kratší cyklus).

💯✅ Čistenie kúpeľne: Na vodný kameň nastriekame roztok kyseliny citrónovej a necháme pôsobiť. Vyšúchame kefou a opláchneme. Pôsobí podobne ako ocot, ale nesmrdí.

💯✅ Močový kameň vo WC: Na močový kameň nastriekame roztok kyseliny citrónovej a necháme pôsobiť. Vyšúchame kefou. Pôsobí podobne ako ocot, ale nesmrdí.

💯✅ Umytie okna: Do vedra s teplou vodou pridajte kyselinu citrónovú a lyžicu sódy bikarbóny. Môžete pridať aj saponát. Kyselina citrónová rozpúšťa špinu a poradí si aj so zaschnutými dažďovými kvapkami.

💯✅ Umytie mikrovlnky: Naplňte misku roztokom kyseliny citrónovej, vložte ju do mikrovlnky a na päť minúť zapnite na najvyšší výkon. Následne stačí mikrovlnku utrieť handrou / hubkou.

Určite som na niečo zabudla. Napadá vám niečo? Napíšte do komentov ⬇️⬇️⬇️

.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *