#4 VEDOMÝ ŽIVOT: MINIMALIZMUS ?

Kedy si si naposledy upratal/a? Ale myslím tak naozaj. Nehovorím o vysávaní a umývaní okien. A nehovorím ani o reorganizácii a odkladaní vecí do skríň s praktickými rozdeľovačmi a škatuľami. Hovorím o skutočnom uprataní. Nie o odkladaní vecí na neskôr.

Dnešný človek je výrazne pripútaný k materiálnym veciam a hromadí ich, akoby mal za úlohu vyplniť nejakú PRÁZDNOTU. A aj keď patrí do menšiny a zvažuje každý ďalší nákup, tak často padá do pasti “ČO KEĎ”. ČO KEĎ sa mi to ešte bude niekedy hodiť? ČO KEĎ schudnem? ČO KEĎ mi narastú ďalšie ruky a budem potrebovať siedmu varešku?  Nebojte sa, ja túto pascu sama veľmi dobre poznám a trávila som v nej dosť veľa času. A stále som z toho bola nervózna a cítila som výčitky svedomia, keď som v skrini zase zavadila o nejakú nepoužívanú vec.
A pritom k úplnej zmene myslenia mi stačil jediný “AHA” moment. Došlo mi, že tie veci tam jednoducho hnijú a strácajú hodnotu. Boli vyrobené zo vzácnych prírodných zdrojov a ja ich silou-mocou držím z obehu, aby nikomu nemohli slúžiť. ROBÍM SI Z VLASTNÉHO DOMOVA SKLÁDKU! 

A tak som sa pustila do nekompromisného upratovania. Postupne som si prešla celým bytom, každú vec som chytila do ruky a položila si zopár jednoduchých otázok: 
1️⃣ Použila som to za posledných 6 mesiacov?
2️⃣ Plánujem to použiť budúci mesiac? 
3️⃣ Prináša mi to radosť? Usmievam sa pri pohľade na to?

Je ťažké byť k sebe úprimný, nezahmlievať a neklamať si. Keď treba, tak si môžeš pomôcť touto jednoduchou barličkou. Všetky veci, pri ktorých nemáš jednoznačnú odpoveď, odlož do jednej krabice. Tú potom zalep, napíš na ňu “ZBAVIŤ SA DO: dátum o tri mesiace” a odlož ju do pivnice. Asi už tušíš, čo sa s tou krabicou stane o tri mesiace… 

Takéto upratovanie má aj jednu nečakanú výhodu. Pri pohľade na vytriedené veci totiž ľahko odhalíš svoje slabosti, ktoré ťa do tejto situácie doviedli. Často podliehaš spontánnym nákupom? Rada využívaš zľavy alebo akcie typu 2+1 zadarmo? V zrkadle v obchode sa ti zdá, že si štíhlejšia a doma si v nových šatách už pripadáš ako jaternica? Nech je tvoja slabosť čokoľvek, môžeš s ňou bojovať jedine ak ju poznáš.

A nakoniec to najlepšie. Týmto procesom si nielen prečistíš domov a zjednodušíš život. PREČISTÍŠ SI AJ HLAVU. Uvedomíš si, čo je pre teba v živote dôležité a čo nie. A to je krásny pocit 

.

.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *