#5 VEDOMÝ ŽIVOT: MINIMALIZMUS A ZERO WASTE

Konflikt či harmónia?

Mohlo by sa zdať, že zero waste a minimalizmus si protirečia. Veď zero waste je o nevyhadzovaní a minimalizmus práve o zbavovaní sa zbytočných vecí. No čím menej vecí doma máš, tým menej vecí vyhadzuješ. Pretože nemáš čo 😂 
Väčšina ľudí sa na svojej zero waste ceste neplánovane dopracuje aspoň k istej miere minimalizmu. A býva to dosť veľká výzva. Aj pre mňa bola. Pretriediť veci bola tá jednoduchšia časť. Ale čo potom s nimi? Kôš samozrejme neprichádzal do úvahy. A zodpovedné zbavovanie zabralo dosť veľa času. Ale stálo to za to! ♻️

Prvý krok bol roztriedenie vecí do kategórií a zvolenie najefektívnejšieho spôsobu zbavenia sa. Mne sa najviac osvedčili tieto možnosti:
♻️ Oblečenie (kvalitné a stále pekné): predať online na bazároch alebo cez novú službu Remix bag od online second handu remixshop.com, zobrať na swap, vymeniť s kamoškou za iný kúsok čo sa mi lepšie hodí do šatníka, darovať kamoške, darovať do second handu NOSENÉ.
♻️ Oblečenie – detské: predať online v celých balíkoch podľa veľkosti, rozdať medzi deťmi v okolí, darovať OZ Pošli ďalej. 
♻️Oblečenie (staršie či nemoderné), posteľné prádlo, paplóny, deky, uteráky: darovať charitatívnym organizáciám pracujúcim s bezdomovcami a sociálne slabšími. V Bratislave napr. Vagus, Misionárky Lásky Betlehem Petržalka, Sklad Solidarity, Centrum rodiny Dúbravka, Červený Kríž, OZ Pošli ďalej. Vždy si vopred zavolajte a dohodnite sa. Oblečenie môžete hodiť aj do špeciálnych kontajnerov na textil, aj keď toto je menej adresná možnosť a nikdy neviete, kde vaše oblečenie skončí. Staršie deky, paplóny a uteráky berú aj v ZOO alebo útulkoch pre zvieratá.
♻️ Kozmetika, drogéria, čistiace prostriedky: rovnako ako vyššie. Potešia sa aj načatej drogérii. 
♻️ Oblečenie – už ozaj nepoužiteľné: vo väčšom množstve sa dá poslať aj priamo recyklátorovi SK-Tex v Senici (po dohode). Vznikne z neho napr. stavebná izolácia.
♻️ Doplnky (kabelky, opasky, bižutéria): predať online, zobrať na swap, darovať do Sklad Solidarity, zobrať na najbližšiu Zónu bez peňazí.
♻️ Veci do kuchyne: predať online, darovať kamoške čo si zariaďuje domácnosť, darovať do Skladu Solidarity, Červenému Krížu, lokálnej sociálnej výdajni či charity shopu, zobrať na najbližšiu Zónu bez peňazí.
♻️ Dekorácie, kancelárske potreby: predať online, darovať do Skladu Solidarity či lokálneho charity shopu.
♻️Knihy a časopisy: predať online napr. na čarovnápolička.sk, darovať do knižnice (menšej sídliskovej), do materských či komunitných centier alebo domova dôchodcov (podľa zamerania)… časopisy môžete darovať aj do ordinácie lekára. Knihy, časopisy a LP platne môžete vhadzovať aj do špeciálnych červených kontajnerov v Bratislave (ich zoznam nájdete tu).
♻️ Hračky: predať online, darovať do Skladu Solidarity či lokálneho charity shopu, škôlke či detskému domovu.

A zopár konkrétností na záver:
💡Online bazáre: bazoš.sk, bazar.sk, inzercia.sk, modrykonik.sk, mimibazar.sk …
💡Predaj cez Facebook: rôzne predajné a darovacie skupiny, susedské burzy a blšie skupiny (väčšinou podľa mesta a typu vecí – napr. turistické oblečenie) alebo všeobecný Facebook Marketplace.
💡Bazárové skupiny v štýle zero waste na FB: Zero Waste Bazar (SK), Zero waste kolotoč – Slovensko, Zodpovedné podnikanie – Posuňte ďalej, čo nepotrebujete. 
💡Charity shop: nájdete ich aj na bezodpadovej mapa.reduca.cz.
💡Predaj / darovanie kamošom: najjednoduchšie je vytvoriť si pod svojim FB profilom album s týmito vecami a vyzvať kamošov, aby si popozerali, či sa im niečo hodí.
💡Zóna bez peňazí: organizujú sa väčšinou na jeseň po celom Slovensku, treba sledovať FB stránku Zóna bez peňazí Slovensko.
💡Swapy oblečenia a doplnkov: v Bratislave sledujte facebook stránky Inštitútu pre rozvoj udržateľnej módy a NOSENÉ. V ostatných mestách sledujte facebook stránky lokálneho bezobalového obchodu a rôznych komunitných centier. Alebo zorganizujte vlastný 

💚💚💚 Dajme veciam druhú šancu na užitočný život! 💚💚💚

.

.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *