Hubka na riad? Nikdy viac!

Viete, ktoré sú najšpinavšie miesta vo vašej domácnosti?

Nie, nie je to záchodová misa 🙂 Každý z nás vie, čo sa na tomto mieste odohráva a preto je logické, že pri upratovaní mu venujeme zvýšenú pozornosť. Prekvapivé množstvo fekálnych baktérii však testy preukázali na každodenných predmetoch ako kľúče, mobily, klávesnice a vnútra dámskych kabeliek. Takže páni, ktorý sa vždy obávali nazrieť do kabeliek svojich polovičiek, mali pravdu! 😀

No aj v našich domácnostiach sa nájde veľa zákutí, na ktoré často pri upratovaní nemyslíme. Niekedy aj myslíme, ale kvôli nedostatku času to odkladáme na neskôr. Týmto “veď zajtra to urobím” syndrómom trpia napríklad naše chladničky, kľučky a madlá, poháre na zubné kefky, dosky na krájanie a celkovo všetky povrchy v kuchyni. Sú to miesta, ktoré prichádzajú každý deň do styku s našim jedlom a teda by mali byť najčistejšie. Na druhej strane práve ten kontakt s čerstvými a surovými potravinami často spôsobuje samotnú kontamináciu povrchov. A málokoho asi prekvapí, že najšpinavším miestom v kuchyni je drez a špongia na umývanie riadu. Mali by sme ho teda po každom umývaní riadu vydrhnúť a poriadne sa starať o svoju hubku na riad. Je v nej živná pôda pre baktérie, keďže je neustále vlhká a zachytávajú sa v nej zvyšky jedla. Rôzne vedecké štúdie dokonca odporúčajú menenie hubky raz za týždeň. Ale viete si predstaviť tú kopu odpadu, ktorý je ešte navyše nerecyklovateľný? 

Životnosť takejto hubky môžete zvýšiť poctivou starostlivosťou. Aspoň dvakrát týždenne ju dajte do mikrovlnky a nechajte asi minútu pri najvyššom výkone. Ďalší spôsob je vložiť ju do umývačky riadu vo fáze sušenia. Samozrejme toto platí iba v prípade, že nemáte obavy o vplyve tepla a mikrovĺn na plast, ktorým hubka v konečnom dôsledku je. Alebo ju môžete raz za čas aspoň nechať na noc namočenú v octovej vode. 

Ale existuje aj lepší spôsob. Úplne prestať používať klasickú hubku! 

Nebojte sa, nechcem vás nahovárať na vylizovanie tanierov a hrncov. Hlavne šálky by asi zvládlo len zopár rekordmanov 😉  No existujú už aj pomôcky na umývanie riadu z čisto prírodných materiálov. Sú krásne, zdravotne nezávadné a na konci života ich môžete s ľahkým srdcom skompostovať. Okrem drevených kefiek výborne poslúži lufa, drsné žinky na pripečené hrnce a samozrejme supersavé hubky na vlhké povrchy. 

Kompostovateľné hubky (savé handričky) nájdete už v obrovskom množstve farieb a dizajnov. Okrem  kuchyne ich využijete aj pri generálnom upratovaní a pri utieraní akýchkoľvek tekutín, keďže výborne sajú. Sú vyrobené z kombinácie celulózy a bavlny, môžete ich prať až na 60 °C a sú plne kompostovateľné. Tomu ja hovorím výhra. 

Na hrubú pripálenú špinu na plechu či liatinovej panvici môžete poštvať drevenú kefu. Vďaka dlhej rúčke si pri umývaní riadu nemusíte máčať ruky v horúcej vode. Jej hlava je vymeniteľná a tak ju po doslúžení môžete skompostovať a na starú rúčku namontovať novú hlavu. Samozrejme s rastlinnými štetinami. Šetríte tak nielen svoju peňaženku ale aj prírodné zdroje. Nezabudnite, že po použití je najlepšie ju zavesiť alebo nechať usušiť štetinami smerom dole. Inak by vám voda zo štetín stekala na drevenú hlavicu a predčasne by sa zničila.

No a najlepšia vec na záver. Lufa! 

Zabudnite na smradľavú umelohmotnú hubku. Lufa je špeciálny druh popínavej rastliny, ktorej plody sa podobajú na cukinu. Ak ju nenakrájate do šalátu, keď je ešte mladá, tak sa vám odmení veľmi zaujímavým plodom. Po dozretí totiž jej koža ztmavne a ide veľmi ľahko ošúpať. Vnútri sa skrýva vysušená pórovitá hmota, ktorá dokonale nahradí špongiu. Stačí si z nej nastrihať menšie kúsky a môžete začať umývať riad. Na prvý dotyk sa vám bude zdať tvrdá, ale pri kontakte s vodou krásne zmäkne a váš prostriedok na riad super napení. Dá sa použiť nielen na umývanie riadu, ale aj na peeling v kúpeľni – ak to máte radi na drsno 😀 No a keďže je to prírodný pórovitý materiál, tak veľmi rýchlo schne a vďaka tomu máte nad baktériami vyhraté.  Jedným kúskom môžete umývať riad aj viac ako mesiac. No a po doslúžení ju stačí hodiť na kompost.

.

Už len načapovať prostriedok na riad do vlastnej fľaše a môžeme začať!

Ako umývate riad vy?

.

.


3 thoughts on “Hubka na riad? Nikdy viac!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *