Moje inšpirácie

Dokumentárne filmy

Story of Stuff (prípadne s českým dabingom tu)

Kde sa berú veci a prečo sú také lacné? Prednáška aktivistky Annie Leonard na tému konzumná spoločnosť a jej zdroje. Veľmi chytlavo, jasne a graficky pútavo spracované. Z tejto dielne pochádza celá séria krátkych dokumentov na rôzne pálčivé témy.

Bag it!

Jeb Berrier je bežný muž, ktorý sa rozhodne prestať používať plastové tašky pri nákupoch. Netuší, že toto jednoduché rozhodnutie úplne zmení jeho život. Postupne začína chápať, že naše konzumné využívanie plastov nás úplne pohltilo a má výrazný negatívny vplyv na náš život a na našu planétu, a hľadá spôsob, ako s tým okamžite niečo urobiť.

Before the Flood

Leonardo DiCaprio v tomto strhujúcom dokumente od National Geographic odkrýva alarmujúce svedectvo o súčasných problémoch spojených s klimatickými zmenami a hľadá riešenie, ako predísť fatálnemu dopadu na náš buducí život. V dokumente sú rozhovory s osobnosťami ako Barack Obama, Elon Musk, pápež a ďalší.

Cowspiracy

Dokument Cowspiracy si kladie pálčivú otázku – prečo veľké svetové organizácie na ochranu životného prostredia (napr. Greenpeace) mlčia o najväčšej ekologickej hrozbe súčasnosti? Podla OSN je nejvýznamnejším znečisťovateľom planéty a zároveň najväčším zdrojom skleníkových plynov živočišná výroba, teda produkcia mäsa, mlieka a vajec. Nikto o tom však nehovorí. Prečo?

Skutočná cena riflí

Módny priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom životného prostredia hneď po petrochemickom priemysle. Neváha vyciciavať rozvojové krajiny, ničí zdravie a životy ich obyvateľov a ich prírodu s jediným cieľom: zvýšiť svoj obrat a zisky. Veď je také jednoduché nás presvedčiť, že si každý mesiac zaslúžime nové rifle a aspoň päť tričiek. A pri tej nízkej cene… prečo nie? Tento dokument dáva jasnú odpoveď.

.


Knihy

Bea Johnson: Zero Waste Home

Bea Johnson, kráľovná Zero Waste, zakladateľka celosvetového Zero Waste hnutia, veľmi sympatická, otvorená a inšpiratívna osôbka. Spolu so svojou rodinou (dvaja dospelí, dve deti a jeden pes) vyprodukuje iba jeden zaváaraninový pohár komunálneho odpadu ročne. Detaily o jej ceste a podrobné návody do každej oblasti bežného života nájdete v jej knihe. V decembri 2016 už vyšla aj v českom preklade ako Domácnost bez odpadu.

.


Blogy v slovenčine a češtine

nezmarto.wordpress.com

czechzerowaste.cz

reduca.cz

bezpopelnice.cz

.


Blogy v angličtine

zerowastehome.com

treadingmyownpath.com

trashisfortossers.com

nearowaste.wordpress.com

gippslandunwrapped.com

zerowastechef.com