Zubné kefky – ako si vybrať?

Zubná kefka síce nie je jednorazový produkt, ale končí v koši relatívne rýchlo. Maximálne po pár mesiacoch. A hoci si poctivec a hodíš ju do žltého kontajnera na plasty, tak nebude zrecyklovaná. Skladá sa totiž z viacerých druhov plastu a tie od seba nevieme jednoducho oddeliť. Preto pri dotrieďovaní odpadu bude z procesu vylúčená a skončí na skládke či v spaľovni (v spaľovni iba v Bratislave a Košiciach).
.
Ale nemusí to tak byť. Všetko závisí od toho, akú kefku si v obchode vyberieš.
.
           
.
.

A aké sú možnosti?

1️⃣ Klasická kefka (tá čo skončí na skládke).

2️⃣ Klasicky neklasická Curaprox. Pokiaľ viem, tak je to jediný výrobca so systémom spätného zberu použitých kefiek (aj to zatiaľ iba na Slovensku). Následne z nich odseknú hlavičky a z rúčok vyrábajú koše na triedený odpad pre školy. Zberné boxy nájdeš napr. v celej sieti DM, v niektorých lekárňach, bezobaláčoch či na školách. Zbierajú aj kefky iných značiek, tie však zatiaľ nevedia zrecyklovať. EDIT: momentálne je spätný odber dočasne stopnutý kvôli pandemickej situácii.

3️⃣ Drevená kefka. Aj v bežnej drogérii už nájdeš rôzne značky kompostovateľných drevených či bambusových kefiek, dokonca aj slovenské. Tu pozor na dve veci: 1. štetinky sú väčšinou z bioplastu a musíš ich odrezať pred kompostovaním (v klasickom záhradnom kompostéri by sa proste nerozložili) a 2. preskúmaj pôvod dreva (bambus dovezený z opačnej strany planéty má zbytočne veľkú uhlíkovú stopu).

4️⃣ Kefka z biodegradovateľného plastu. Bohužiaľ toto riešenie nie je až také dobré, ako znie na prvé počutie. Bežný biodegradovateľný plast sa totiž nerozloží v bežnom kompostéri. Potrebuje na rozklad špeciálne podmienky priemyselnej kompostárne (a niektorým typom nepomôže ani to).

5️⃣ Kefky s vymeniteľnou hlavičkou. Toto je veľmi zaujímavá alternatíva. Telo kefky ti zostáva stále to isté a vymieňaš len hlavičku. Čiže odpadu vzniká výrazne menej. Existuj[ aj verzie z biodegradovateľného plastu.

6️⃣ Drievko. Áno chápem, toto znie fakt divne 🙈 Ani ja som to zatiaľ nevyskúšala. Je to taká palička na žuvanie a netreba k nej ani zubná pasta. Najčastejšie sa predáva drievko Siwak, ktoré pochádza z koreňa alebo vetvičky stromu Salvadora Persica z Ázie. A práve odtiaľ sa vákuovo zabalené dováža (väčšinou vraj letecky). Dočítala som sa však, že aj na našom území sa kedysi čistili zuby žuvaním napríklad lieskových vetvičiek. Má niekto odvahu vyskúšať túto lokálnu verziu? 😉

Nuž asi toľko k základným (manuálnym) alternatívam.
.
A ešte jedna info – v bezobaláčoch vieš kúpiť drevené, bambusové a dokonca aj curaprox kefky (ako ináč) aj bez obalu alebo v tenkom papierovom obale.
.
Samozrejme pri výbere kefky nejde len o materiál, ale aj o funkčnosť. Každému vyhovuje iný typ štetiniek (materiál, tvrdosť, hustota, tvar) a niekto napríklad neznesie pocit drevenej kefky v ústach. Ale pri súčasnej širokej ponuke si podľa mňa už každý vie vybrať tú správnu pre svoje zuby i pre našu planétu.
.
Čo používaš najradšej ty?
.
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *