#10 VEDOMÝ ŽIVOT: KOMPOSTOVATEĽNÝ RIAD

Ľuďom už pomaly dochádza, že naša planéta má sakra veľký problém s plastovým odpadom. Aj vďaka tomu sa v obchodoch objavujú biodegradovateľné plastové taniere, poháre, slamky a iné výrobky. Aj mnohé festivaly a street foody už podávajú občerstvenie v jednorazovom kompostovateľnom riade. A my sa z toho všetci tešíme. Je to vraj super eko bio a príroda má vyhraté. Ale je to naozaj také ružové? 

Ja vidím niekoľko zásadných problémov, ktoré si mnohí neuvedomujú:

1️⃣ Kompostovateľný riad sa väčšinou vyrába zo škrobu či cukrovej trstiny. A tie treba niekde dopestovať. To môže spôsobiť nadmerné vyčerpanie a degradáciu pôdy a tiež odlesňovanie s cieľom získať dostatok poľnohospodárskej pôdy. Keby sme totiž všetky plasty chceli nahradiť tými kompostovateľnými, tak by sme už nemali čo žrať.

2️⃣ Aj kompostovateľný riad je jednorazový! A všetko jednorazové predstavuje zbytočné čerpanie obmedzených prírodných zdrojov.

3️⃣ Nemáme vybudovanú infraštruktúru na oddelený zber týchto bioplastov. Ak ho hodíte do zmesového odpadu, tak skončí na skládke či v spaľovni. Ak ho hodíte do žltého kontajnera, tak ešte znemožníte recykláciu klasických plastov. Čo s ním teda?

4️⃣ Stále nie je doriešené následné hromadné kompostovanie bioplastov. Väčšina z nich sa totiž nerozloží len tak v záhradnom kompostéri, ale potrebuje veľmi špecifické podmienky. Napríklad primeranú vlhkosť, teplotu okolo 60 °C, dostatočne okysličené prostredie a pravidelné prehrabávanie. A to všetko po dobu napríklad 90 dní. No takéto podmienky sú iba v špecializovaných priemyselných kompostárňach. A tých je zatiaľ len veľmi málo.♻️

Prosím, myslime na tieto súvislosti na ďalšom festivale, či pri nákupe biodegradovateľného riadu na grilovačku, vriec na odpad či vrecúšok na psie exkrementy. Aj tu totiž stále platí naša zero waste mantra: ODMIETNI – REDUKUJ – ZNOVU POUŽI ! 

.

.


2 thoughts on “#10 VEDOMÝ ŽIVOT: KOMPOSTOVATEĽNÝ RIAD

  1. Veľmi dobrý článok. Akurát minule som sa v obchode zamýšľala, či kúpiť alebo nekúpiť takéto taniere na komunitnú opekačku. Nakoniec som sa rozhodla nekúpiť a vidím, že správne. Radšej sme si doniesli vlastný a potom doma umyli. Ktovie, či a kedy by sa takáto tácka hojne umastená špekačkou vôbec rozložila v kompostéri.
    Ešte malá poznámka. Neviem, či ide o preklep, ale veta “Keby sme totiž všetky plasty chceli nahradiť tými kompostovateľnými, tak by sme už nemali čo žrať” na mňa nepôsobí dobre kvôli slovu “žrať”. Sme ľudia, nie zvieratá; teda konzumujeme, jeme. Alebo to malo byť “žať”? Neviem. Je to ale môj subjektívny názor, takže ho môžete a nemusíte brať do úvahy.
    Pekný deň
    Júlia

  2. Áno prosím, o tomto treba viac hovoriť!
    Nemám to podložené faktami, štatistikami, vzskumami, ale zdravý rozum mi tiež hovorí, že planétu kompostovateľnými jednorázovkami nespasíme. Je fajn, že niečo také existuje a určite si to nájde rozumné využitie, ale v prvom rade, treba proste všetkého menej. Trochu sa skrotiť.
    Niekedy sa dokonca bojím či tieto rozloźiteĺné veci nenarobia eśte vačšiu škodu v tom, že u bežných ľudí ktorých ale trápi koľko odpadu produkujú a možno sa s tým aj snažia niećo robiť, tak stratia motiváciu, veď je to predsa BIO.
    Príklad: povedzme že niekto odmieta zbytoćné plastové slamky, ale keď sa objavia jednorazové trstinové, bambusové alebo bohvie aké, tak si ich vezme však a čo.
    Tak som rada, že to vidíš podobne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *