#10 VEDOMÝ ŽIVOT: KOMPOSTOVATEĽNÝ RIAD

Ľuďom už pomaly dochádza, že naša planéta má sakra veľký problém s plastovým odpadom. Aj vďaka tomu sa v obchodoch objavujú biodegradovateľné plastové taniere, poháre, slamky a iné výrobky. Aj mnohé festivaly a street foody už podávajú občerstvenie v jednorazovom kompostovateľnom riade. A my sa z toho všetci tešíme. Je to vraj super eko bio a príroda má vyhraté. Ale je to naozaj také ružové? 

Ja vidím niekoľko zásadných problémov, ktoré si mnohí neuvedomujú:

1️⃣ Kompostovateľný riad sa väčšinou vyrába zo škrobu či cukrovej trstiny. A tie treba niekde dopestovať. To môže spôsobiť nadmerné vyčerpanie a degradáciu pôdy a tiež odlesňovanie s cieľom získať dostatok poľnohospodárskej pôdy. Keby sme totiž všetky plasty chceli nahradiť tými kompostovateľnými, tak by sme už nemali čo žrať.

2️⃣ Aj kompostovateľný riad je jednorazový! A všetko jednorazové predstavuje zbytočné čerpanie obmedzených prírodných zdrojov.

3️⃣ Nemáme vybudovanú infraštruktúru na oddelený zber týchto bioplastov. Ak ho hodíte do zmesového odpadu, tak skončí na skládke či v spaľovni. Ak ho hodíte do žltého kontajnera, tak ešte znemožníte recykláciu klasických plastov. Čo s ním teda?

4️⃣ Stále nie je doriešené následné hromadné kompostovanie bioplastov. Väčšina z nich sa totiž nerozloží len tak v záhradnom kompostéri, ale potrebuje veľmi špecifické podmienky. Napríklad primeranú vlhkosť, teplotu okolo 60 °C, dostatočne okysličené prostredie a pravidelné prehrabávanie. A to všetko po dobu napríklad 90 dní. No takéto podmienky sú iba v špecializovaných priemyselných kompostárňach. A tých je zatiaľ len veľmi málo.♻️

Prosím, myslime na tieto súvislosti na ďalšom festivale, či pri nákupe biodegradovateľného riadu na grilovačku, vriec na odpad či vrecúšok na psie exkrementy. Aj tu totiž stále platí naša zero waste mantra: ODMIETNI – REDUKUJ – ZNOVU POUŽI ! 

.

.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *