#11 VEDOMÝ ŽIVOT: CESTOVANIE

Ako na dovolenku, ktorá neuškodí planéte?

Aj vy sa už neviete dočkať leta a so zasnenými očami listujete katalógy cestovných kancelárií? Ako si však vybrať tú spávnu dovolenku, ktorú si užijete, oddýchnete si a zároveň neuškodíte zbytočne životnému prostrediu? Skúsili ste si niekedy spočítať uhlíkovú stopu svojej dovolenky? Ktorým základným eko-kritériám sa oplatí venovať pozornosť?

Dopravný prostriedok

Najdôležitejším eko-kritériom je jednoznačne dopravný prostriedok. Najväčšiu uhlíkovú stopu zanecháva let lietadlom. O veľa ekologickejšie je presúvať sa vlakom, autobusom, prípadne na kratšie vzdialenosti aj autom. Letenky sú dnes bohužiaľ veľmi lacné a takmer každý si ich môže dovoliť aj niekoľkokrát za rok. Ale vyprodukovať kopu CO2 iba kvôli predĺženému víkendu v neďalekej európskej metropole naozaj nedáva zmysel.

Samozrejme každý z nás má na zozname aj také vytúžené destinácie, ktoré sú dostupné len letecky. Ak sa predsalen rozhodneme takýto sen si raz za čas splniť, tak mu venujme dostatok času a poriadne si ho užime. Vyberme si aspoň tri týždne dovolenky a spoznajme danú krajinu detailne. Ponorme sa do života miestnych, cestujme pomaly a vedomo. Zbierajme spomienky na ľudí a krajinu a hlboko prežívajme špeciálnu lokálnu atmosféru.

Ak sa lietania teda naozaj nevieme vzdať, tak zvážme aspoň počet medzipristátí. Najviac paliva sa totiž minie práve pri štarte a pri pristávaní. Takže čím menej medzipristátí, tým menšia uhlíková stopa.

Tiež sa oplatí cestovať iba s príručnou batožinou. Na väčšinu letných dovoleniek toho naozaj nepotrebujeme veľa. Čím menej váži naša batožina, tým menej paliva minie lietadlo. Tiež sa vyhnete rôznym nálepkám a nerecyklovateľným páskam, ktoré letecké spoločnosti lepia na batožinu.

Niektoré letecké spoločnosti ponúkajú priamo pri kúpe letenky aj možnosť finančného príspevku na vyrovnanie vašej uhlíkovej stopy. Sľubujú, že zasadia vo vašom mene stromy, ktoré počas svojho života pohltia CO2 vyprodukované vašim letom. Počas svojho života. Nie dnes. Trochu to pripomína kúpu odpustkov v stredovekej cirkvi, nemyslíte? V oboch prípadoch však škoda bola už napáchaná a kúpa žiadneho odpustku to nevyrieši.

.

.

.

.

.

.

.

.

Ubytovanie

Oddychová dovolenka rovná sa all inclusive rezort? Možno. Ale čo na to planéta? V takom rezorte máme k dispozícii ozaj všetko. Švédske stoly sa niekoľkokrát denne prehýbajú preplnené rôznymi dobrotami, ktoré hostia nemajú šancu zjesť. Prebytky sa, ako inak, vyhadzujú. Drinky v bare priamo na pláži či pri bazéne od výmyslu sveta servírované v jednorazovom plastovom pohári s plastovou slamkou. Päť toboganov a malý súkromný aquapark celý deň baví naše deti v zelenej oáze uprostred pustého vyschnutého pobrežia. Takýto rezort na svoj chod vyplytvá neúrekom prírodných zdrojov a je to vlastne taká malá továreň na CO2. Podľa štatistík je spotreba vody v 5-hviezdičkovom hoteli až tri krát vyššia než v jednohviezdičkovom.

Nehovoriac o rezortoch na vzdialených miestach a pustých ostrovoch ako napr. na Maledivách. Absolútne všetko, čo tam slúži nášmu luxusu a pohodliu, muselo byť dovezené. A všetko, čo tam po nás zostane, musí byť zase pracne odvezené. Mnohé z týchto miest vôbec nie sú uspôsobené na nápor turistov a nefunguje v nich ani základná infraštruktúra odpadového hospodárstva. Odpad sa preto väčšinou vôbec netriedi a komplet celý sa vyváža na skládku alebo sa spaľuje (a nie vždy v technicky vyhovujúcom zariadení).

.

.

.

.

.

.

.

Vyberme sa radšej cestou lokálneho eko turizmu. Mnoho hotelov sa už snaží ísť ekologickou cestou a zanechávať čo najmenšiu stopu. Dbajú na to, aby redukovali množstvo používanej energie a aby pochádzala zo zelených zdrojov. V maximálnej miere podporujú lokálnych farmárov, remeselníkov a výrobcov pri výbere potravín, kozmetiky či zariaďovaní samotného hotela. Snažia sa produkovať čo najmenej odpadu a vzniknutý odpad poctivo triedia a kompostujú, čo sa dá. Ak radi trávite svoju rodinnú dovolenku aktívne, tak odporúčam ekofarmy. Namiesto nadnárodných korporácií, ktoré vlastnia všetky rezorty, podporíte malého lokálneho farmára s rodinou. Z prvej ruky uvidíte, ako sa v danej krajine žije a môžete dokonca priložiť ruku k dielu. Naučíte sa pestovať lokálne plodiny, starať sa o miestne hospodárske zvieratá či variť lokálne špeciality priamo s hlavnou gazdinkou. Som si istá, že pri takomto spomalení nájdete veľa inšpirácie pre svoj vlastný život. 

Zero Waste na cestách?

Aj pri cestovaní sa môžeme vyhýbať produkcii odpadu. Chce to len trochu myslieť dopredu a prijať zopár preventívnych opatrení. Ešte pred odjazdom odporúčam naštudovať si pár základných informácií o našej destinácii. Ako sa tam (správne) triedi odpad? Aká je tam situácia s pitnou vodou vo verejných vodovodoch? Ako sa tam budem stravovať? Mám možnosť variť si? Nachádza sa v blízkosti bezobalový obchod alebo tržnica, kde by som mohla nakupovať potraviny bez zbytočných plastových obalov? Celosvetovú mapu bezobalových obchodov nájdete na stránke app.zerowastehome.com  

Základná výbava

Aby sme sa aj na cestách vyhli tvorbe zbytočného odpadu, musíme si do kufra pribaliť zopár vecí. Úplným základom je látková nákupná taška a látkové sieťky na nákup zeleniny, ovocia a pečiva. Samozrejmosťou je fľaša na vodu a prípadne aj pohár na kávu (pokiaľ predpokladáme, že si často budeme kupovať kávu so sebou). Nie je vôbec nutné mať špeciálny cestovný pohár, stačí aj malý zavarovací pohár. Ten je o veľa praktickejší. Je vzduchotesný, môžete ho využiť aj na uskladnenie zbytkov jedla, desiatu na cestu či nákup orieškov na trhu. Pribaliť si môžete aj krabičku na jedlo – využijete ju pri kúpe jedla so sebou, pri bezobalovom nákupe, či ako tanier na festivale. Oplatí sa zobrať si aj príbor, ak sa plánujete stravovať na ulici (street food). Nezabudnite ani na kozmetiku, aby ste v hoteli nemuseli používať tie malé fľaštičky a vytvoriť tak zbytočný odpad. Ideálne je zobrať si univerzálne tuhé prírodné mydlo. Môžete sa s ním sprchovať, umývať a odličovať si tvár, umyť vlasy, použiť namiesto peny na holenie či oprať si tričko a umyť riad. Nepoznám univerzálnejší výrobok!    

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Pitný režim

Základom je vždy mať u seba vlastnú fľašu. Ak je v danom mestne pitná voda vo verejnom vodovode, tak si ju naplňte pred odchodom z hotela. Cez deň využívajte verejné pitné fontánky alebo si nechajte načapovať v najbližšej kaviarni či na benzínke. Ak v krajine nie je bežná pitná voda z vodovodu, tak je najlepšie opýtať sa na recepcii v hoteli. Niektoré totiž majú napájadlá s veľkými bandaskami pitnej vody (podobne ako kancelárske budovy u nás). Pomôcť môže aj mobilná aplikácia RefillMyBottle s mapou miest, kde vám dočapujú pitnú vodu (najmä v Ázii). No a v niektorých miestach stačí vodu jednoducho prevariť v rýchlovarnej kanvici, nechať vychladnúť cez noc a druhý deň môžete piť. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO preváranie vody po dobu 1 minúty je najistejší spôsob ako usmrtiť baktérie a vírusy. Tento spôsob však neodstráni ťažké kovy či rôzne chemikálie. V prípade, že idete do úplnej exotiky či divočiny, tak si môžete zobrať k svojej fľaši aj malý prenosný filter na vodu. Skôr než si kúpite špeciálnu fľašu s filtrom, skúste sa opýtať známych alebo v miestnom obchode s turistickou výbavou, či také fľaše nepožičiavajú. Bola by škoda plytvať prírodnými zdrojmi na výrobu takej fľaše, keď ju plánujete použiť iba raz.

Ako na odpad v lietadle

Pri cestovaní lietadlom vzniká okrem obrovskej uhlíkovej stopy aj veké množstvo odpadu. A dá sa mu predísť. V prvom rade si zoberte na palubu vodu vo vlastnej fľaši. Ako na to? Pribalte si prázdnu nerezovú či plastovú fľašu (POZOR, sklenenú by vám zhabali). Po prechode bezpečnostnou kontrolou si do nej naplňte vodu z verejného napájadla (mnohé letiská ich majú rozmiestnené po celej odletovej hale). Prípadne použite vodovod na toalete alebo poproste obsluhu v najbližšej kaviarni (bude vás to stáť iba jeden úsmev).

A ako na jedlo? Sendviče so záhadným zložením zabalené v plaste, malé balíčky arašidov, hlavné jedlo v piatich miskách s plastovým príborom zabaleným v osobitnom plastovom vrecúšku… ale nemusí to tak vyzerať. Niektoré letecké spoločnosti umožňujú aj vopred odhlásiť svoje jedlo alebo ho môžete odmietnuť až na mieste. Kľudne si prineste vlastnú desiatu z domu alebo si nakúpte v bufete na letisku do vlastnej krabičky.

Dovolenkové aktivity

Väčšina ľudí na svojej dovolenke vyhľadáva vzrušenie v podobe rôznych aktivít. Aquapark, plávanie s cvičenými delfínmi, výlet na slonoch, potápanie na koralových útesoch alebo návšteva domorodých kmeňov. Pri týchto výletoch však často dochádza k narušeniu lokálneho ekosystému či zlému zaobchádzaniu so zvieratami. Vedeli ste, že väčšina thajských sloních azylov udržuje slony pokojné vďaka vodke? Že na mnohých miestach chovajú kvôli turistickému ruchu chránené zvieratá v úplne nevyhovujúcich podmienkach? Že hromadné výlety do domorodých dedín môžu mať za následok vykorisťovanie etnických menšín a úplne zničiť autentický život lokálnych ľudí? Nájsť tú správnu cestovnú kanceláriu, ktorá má zodpovedne zostavenú ponuku výletov, nebude jednoduché. Musíte sa veľa pýtať ostatných cestovateľov, lokálnych ľudí a študovať online cestovateľské fóra. Ale čisté svedomie určite za to stojí. Vymaňte sa z davového šialenstva a choďte príkladom. To, že niečo robia ostatní, ešte neznamená, že je to správne.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Cestovanie je novodobý trend. Kto necestuje a nechváli sa exotickými fotkami na sociálnych sieťach, je outsider. Tento celospoločenský tlak núti dokonca cestovať aj tých, ktorí nemajú záujem spoznávať nové kultúry a učiť sa. Na svojej exotickej dovolenke na opačnom konci sveta očakávajú západný štandard, európske jedlá, nádherné čisté pláže a osviežujúcu vodu v bazéne. Predpokladajú, že môžu žiadať a robiť čokoľvek, veď si za to zaplatili. A nezamýšľajú sa nad následkami tohoto pozlátka.

Cestujme radšej pomaly a zodpovedne. Navštívme radšej menej miest, ale o to viac ich spoznajme do hĺbky. Snažme sa, aby naša cesta bola návštevou cudzej krajiny. Nie jej drancovaním. Cieľom je, aby krajina nechala v našom srdci naveky svoj odtlačok. Nie aby náš odtlačok navždy poznačil dané miesto. Snažme sa nezanechať stopu.

.

.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *