Baliť či nebaliť? Skladovanie bez odpadu.

Sme pohodlní. A dôsledky našej pohodlnosti znáša planéta. Náš domov.
Už si ani nevieme predstaviť fungovanie bez sáčkov, potravinovej fólie a alobalu.
Ako to? Veď naše staré mamy ich nepotrebovali!
.
Ako tvrdý odporca jednorázových vecí som tieto “pomôcky” už dávno vyradila zo svojej kuchyne. A okrem jednorázovosti vidím aj ďalšie problémy spojené s ich používaním. Predovšetkým si nie som istá ich zdravotnou nezávadnosťou pri kontakte s potravinami a taktiež viem, že ich recyklácia je veľmi problémová (aj keby sme boli schopní tieto materiály recyklovať, tak by nesmesli byť znečistené zvyškami potravín a mastnotou).
.
A ako to teda riešim ja? Tu je pár nápadov.
.
1. Skladovanie priamo v hrnci s pokličkou
Je to najjednoduchšie riešenie a pokiaľ máte dostatočne veľkú chladničku, tak si ušetríte umývanie ďalšieho riadu.
.
2. Sklenené či nerezové nádobky s vrchnákom
Tieto poslúžia nielen na skladovanie suchých potravín vo vašej špajzi, či na skladovanie zvyškov v chladničke, ale výborne sa hodia aj na desiatu či obed na cestu. Samozrejme ak už doma máte vhodné plastové nádoby bez BPA tak ich neváhajte použiť. Hlavne pri skladovaní suchých potravín je minimálna šanca interakcie s obsahom.
.
3. Obyčajný pohár na zaváranie
Moje obľúbené riešenie na skladovanie všetkého. Dokonca aj na mrazenie zvyškov či prebytkov zo záhradky (viď obrázok vyššie – zamrazená varená červená fazuľa v pohári pokrytom inovaťou).
.
4. Misa či hlboký tanier prikrytý ďalším tanierom
Toto riešenie bohate stačí na krátkodobé skladovanie zvyškov, ktoré ste nevládali dojesť. Na večeru akoby ste našli 😉
.
5. Tanier prikrytý miskou
Výborné na dočasné uskladnenie lakociniek ako bábovka, rozkrojený melón, ovocie… iba vyberiete z chladničky, odkryjete a môžete rovno servírovať.
.
6. Voskovaný obrúsok
Výborná plnohodnotná náhrada potravinovej fólie.
.
Väčšinu horeuvedených možností už používali aj naše staré mamy, takže je len na nás aby sme znovuobjavili koleso 🙂 No posledná možnosť – voskovaný obrúsok – bol pre mňa novinkou a dostala som sa k nemu len vďaka iným zero waste blogom. A nebola by som to ja, keby som ho nevyskúšala. Na trhu existuje niekoľko výrobcov a veľkostí a svoj voskovaný obrúsok si dokonca môžete vyrobiť aj doma. Na túto alternatívu som sa zatiaľ cítila príliš grambľavá a chcela som najprv otestovať, či mi vôbec takýto výrobok bude vyhovovať. A tak som sa rozhodla otestovať Bee’s Wrap.

O čo teda ide?

Je to obrúsok z organickej bavlny napustený včelím voskom, organickým jojobovým olejom a živicou zo stromov. Je umývateľný a znovu použiteľný. Pri správnej starostlivosti by mal vydržať rok a následne ho môžete skompostovať.

Obrúsok mi prišiel v tvrdej obálke z recyklovaného papiera, prelepenej papierovou lepiacou páskou – žiadna umelá hmota a zbytočné smeti. Hneď pri otvorení ma ovanula nádherná medová vôňa a silné voskovanie bolo zrejmé už pri prvom dotyku.

Vďaka svojim vlastnostiam sa výborne hodí na balenie zeleniny a ovocia (aj načatého), na skladovanie tvrdých syrov a na balenie sendvičov na cestu. Obrúsok je zo začiatku dosť tvrdý, takže pri obaľovaní treba použiť  teplo svojich rúk (treba ho chvíľočku trieť medzi dlaňami) a potom je pekne prispôsobivý. Jednoducho ním obalíte potravinu alebo nádobu a v priebehu niekoľkých sekúnd vychladne a udrží si svoj tvar. Po použití ho stačí umyť čistou studenou vodou, nechať uschnúť (najlepšie zavesený) a je pripravený na ďalšie použitie.

Dá sa z neho veľmi ľahko vytrvoriť “vrchnák” na misku a príjemne ma prekvapilo, ako dobre ubránil načatý žltý melón či uhorku pred vyschnutím. Mojim najobľúbenejším využitím je jednoznačne balenie sendvičov na cestu a odteraz už nikdy nebude chýbať v mojej dovolenkovej batožine.

A negatíva? Našla som len jedno. O túto vychytávku sa musíte starať. Ak vám má vydržať rok, tak treba dodržiavať odporúčania výrobcu. Vyhýbajte sa kontaktu s horúcou vodou či iným zdrojom tepla (vrátane dlhého vystavenia silnému slnku). Obrúsok je napustený včelím voskom a ten sa pri vysokej teplote topí, takže sa vosková vrstva začne žmolkovať a môže sa úplne odlupnúť. Ak by sa vám to náhodou stalo, tak nevešajte hlavu, ešte ho môžete zachrániť. Stačí ho na silikónovej podložke či plechu dať na 30 sekúnd do trúby na 150 °C a potom ho rýchlo zavesiť uschnúť. Vosková vrstva by sa mala opäť rovnomerne sceliť.
Taktiež na neho nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky. Studená / vlažná voda vo väčšine prípadov úplne postačí. Prinajhoršom použite jemný ekologický prostriedok na umývanie riadu (ale radšej ho najprv otestujte niekde v rohu obrúska).
Za tú trošku námahy to ale rozhodne stojí!
.

2 thoughts on “Baliť či nebaliť? Skladovanie bez odpadu.

  1. Tiez pouzivam rovnake sposoby skladovania. A poctivo odkadam zavaracie pohare . Bees wrap som neskusala. Urcite je to dobra vec, ktpra by sa mala pouzivat prilezitostne . Vsimla som si okolo toho velku propagandu ako zazrak vdaka ktoremu netreba pouzivat igelit. Predstavte si ze by teraz o to zacal byt masovy zaujem . Ubohe vcely by to uz asi nerozdychali. Ale vraj sa pracuje na vyvoji robotickych vciel. Vzdy ked sa nieco stane takzvanou zazracnou potravinou je z toho katastrofa ( napr. Avokado…)
    Inak nieco od temy. Poznate Tawashi?

  2. tiez sa chystam kupit si nejake bee’s wrapy a otestovat ich. Stale viac a viac clankov ma presviedca, ze je to vyborna a hlavne uzitocna pomocka v domacnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *