Čím sa natieram?

Čím sa natieram? To býva častá otázka na mojich prednáškach o bezodpadovom živote. A moja odpoveď je, že kadečím 🙂 Hlavne teda rastlinnými olejmi a rastlinnými maslami. Ale tým nemyslím margarín 😀

Na každý typ pokožky sa hodí iný olej či maslo, tak ako to je aj pri komerčnej kozmetike. Takže neváhajte si študovať na internete, nechať si poradiť priamo v obchode a trošku experimentovať. Dnes je už na trhu ozaj obrovská ponuka čistých rastlinných olejov a často sú balené v sklenených fľašiach. Ideálne je vybrať si olej v bio kvalite a lisovaný za studena – tak sa v ňom zachovajú všetky vzácne výživné látky. Určite si nekupujte nič, čo je označené ako “rafinovaný olej”.

Ja sa v letných mesiacoch natieram väčšinou iba olejmi, no v chladných mesiacoch je moja pokožka suchá a potrebujem ju hydratovať trošku viac, takže používam maslá. Mne najviac vyhovuje bambucké, ale môžete si vybrať napríklad aj kakaové (mňam!) či mangové. Pri olejoch je výber o veľa širší. Ja sa snažím kupovať oleje vyrobené z plodín dopestovaných v Európe, aby bola ich uhlíková stopa čo najnižšia. Takže volím oleje ako mandľový, z hroznových jadierok, z marhuľových jadierok a klasický olivový.

A ako ich používať? Vždy na vlhkú pokožku! 

Po umytí tváre či po sprche sa jemne utrite uterákom, ale nie úplne do sucha do sucha. V dlaniach si rozotrite malé množstvo oleja či masla a jemne si ho vmasírujte do pokožky. Olej sa tak krásne vsiakne a vlhkosť “zakonzervuje” vo vašej pokožke. Ak by ste si olej naniesli na suchú kožu, vznikol by vám na nej mastný film. A to predsa nechceme!

No a raz za čas mám aj chuť sa rozmaznávať. Hlavne po kúpeli. Na túto príležitosť som si kedysi kupovala tzv. masážnu kocku. Je to taká tuhá kocka (alebo iný tvar) vyrobená hlavne z rastlinných masiel. Treba si ňou pošúchať pokožku po kúpeli a vplyvom telesného tepla sa kocka jemne topí a teda si ňou pekne vymasírujete a nakrémujete celé telo. No potom som zistila, že si takú kocku môžem vyrobiť aj sama. A nebola by som to ja, aby som to neskúsila 😉

Recept je úplne jednoduchý.

Masážna kocka
• 1 diel bambuckého / kakaového masla
• 1 diel kokosového / olivového či iného oleja
• 1 diel včelieho vosku
• 10 kvapiek éterického oleja (môj obľúbený je levanduľa alebo sladký pomaranč)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Všetky ingrediencie rozpustíme vo vodnom kúpeli. Necháme trošku vychladnúť a pridáme éterický olej. Nalejeme do formičiek a necháme úplne stuhnúť (ideálne cez noc). Môžme prípadne prisypať aj nejaké bylinky alebo v polke tuhnutia nasypať na vrch ako ozdobu kvety levandule. Ešte zopár tipov na záver:

  1. Ako formičky používam plech na muffiny.
  2. Po stuhnutí stačí poklepať zospodu a kocka pekne vypadne.
  3. Na konci sa trošku potrápite s umývaním nádobky, v ktorej ste rozpúšťali včelí vosk. Ale nič, čo by nevyriešila horúca voda, saponát a kefa 🙂

Masážnou kockou môžete rozmaznávať seba alebo ju darovať kamoške či mame. Je to super vlastnoručne vyrobený praktický a voňavý darček.

.

.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *