Jedna z najčastejších otázok od vás je, že kde som si kúpila sieťky na zeleninu. Áno, mám jednu sadu zelených sieťok (viď obrázok hore), ktoré som si na začiatku svojej zero waste cesty kúpila v eshope. Bolo to vtedy najrýchlejšie a najpohodlnejšie riešenie. Odvtedy som sa však už naučila ako-tak šiť na šijacom stroji mojej mamy. Všetky ďalšie sieťky som si už ušila sama zo starej 20-ročnej záclony. Odporúčam si vybrať záclonu s hustými malými očkami a ideálne z materiálu, ktorý sa príliš nepára. Ak neviete nikde vo svojom okolí zohnať vhodnú starú záclonu, tak skúste kontaktovať nejakú lokálnu firmu, ktorá záclony šije. Majú kopec odrezkov a väčšinou nevedia, čo s nimi. Budú len radi, že vám ich môžu darovať.
No a samotný postup je naozaj jednoduchý. Ako príklad si spolu ušijeme vrecúško veľkosti 25 x 35 cm. To je podľa mňa ideálna veľkosť na bežný nákup zeleniny, ovocia a pečiva.
- Vystrihnite si obdĺžnik veľkosti 26 x 73 cm.
- Látku obšite po celom obvode cik-cakovým stehom (zaendlujte ju)
- Na oboch užších koncoch zahnite látku cca na 1.5 cm a zafixujte špendlíkmi. Toto bude tunel na šnúrku.
- Prišite tunel klasickým hustým rovným stehom
- Preložte látku na polovicu (vytvorte svoje vrecúško) tak, aby stehy tunela smerovali von
- Prešite pozdĺžne okraje vrecúška klasickým hustým rovným stehom. Začnite od dna vrecúška a skončite tam, kde začína tunel (pozor, aby ste si ho nezašili!)
- Pomocou zicherky navlečte do tunela šnúrku. Použite umelohmotný “škrtič” na šnúrku, alebo navlečte dve protichodné šnúrky. Inak by sa vám vrecúško otváralo (ale to tiež nemusí každému vadiť).
- Hotovo! Môžete ísť bezodpadovo nakupovať!
Ak nemáte doma a ani v rodine, či okruhu priateľov žiadny šijací stroj, tak nezúfajte. Mnohé komunitné centrá majú vlastný šijací stroj a čoraz častejšie aj organizujú spoločné šitie sieťok na zeleninu. A ak ste z Bratislavy, tak si môžete šijací stroj požičať napríklad v Knižnici vecí na Panenskej 33.
.
Poradite mi, z coho usit vrecko na muku? Ľan? Alebo je este nejaka hustejsia tkanina? Tak aby sa mi.muka nesypala z vrecka…dakujem 🙂
Muka sa predava aj v bavlnenych vreckach. Podla mna zalezi hlavne na sposobe tkania a hrubke materialu. A pozor aj na svy, tam sa to moze velmi lahko zacat sypat. Ja by som na muku skor odporucala nejake uzatvaratelne dozy (sklenene ci plechove). Je to praktickejsie a nevlezu vam tam ani mole…
Možno by bolo kvôli tej hygiene na pokladničnom páse praktické ušiť vrecko, ktoré bude vyrobené z jednej polovice z látky a z druhej zo záclony. Chlebík by som potom na pás ukladala látkovou časťou dole a cez sieťkovú vrchnú časť by predavačka videla, aký chlebík to kupujem.
Super napad!!!
ahojte, mam stare lanove platna po babicke, mozno az po babickinej babicke. uz mi aj napadlo usit z nich vrecka na potraviny, ale nie som si ista, ako ich dostatocne vycistit, ked mozu mat aj sto rokov a potulovali sa po roznych policiach…. mate niekto nejaky hygienicky trik na to?
Tak to ste nasli super poklad! Podla mna staci oprat na vyssej teplote, pripadne pridat sodu na pranie a ocot dat namiesto avivaze. Preco si myslite, ze pranie v pracke nebude stacit?
a kazda latkova taska je hygienickejsie ako plastova vzhladom na to, ze co vsetko sa z neho do jedla dostava. Jasne, ze fura potravim je v nom balena. a tak aspon tam , kde sa da, tak tomu uniknem.
Parada a ja som mala vyradenu maslovu plachtu a tasku som usila z nej, takze je to aj reuse. Pouzivam uz 2 t a ziaden problem. lidl ci maly obchodik, kuknu co tam je a dokonca som aj pochvalu od majitela obchodu dostala. Ale zijeme v Irsku
Ahojte, my sme si nedávno kúpili ľanové vrecko určené na chlebík v zdravom obchodíku (zatiaľ ho ešte testujeme, ale tiež mi príde na pečivo takýto prírodný materiál príjemnejší a je ušitý na Slovensku).
Ahojte, ja by som sa chcel opýtať, ako inak vyriešiť nákup pečiva, chlebu a podobných pekárenských výrobkov? Príde mi nehygienicke dávať pečivo vo vrecúškach, či už zo záclony alebo v zelených vrecúškach na pokladničný pás alebo keď to prechádza plochou, kde sa dávajú peniaze a pod.
Vďaka za rady!
Ja tie sieťky s pečivom väčšinou držím v ruke a predavačke ich iba otrčím. Prípadne ak mám toho veľa, tak na páse urobím vrstvu z nákupu a na jej vrch položím tie sieťky. Potom si ich beriem priamo od predavačky a dávam do tašky 🙂
Ahoj Lukáš
Možno ono to na prvý pohľad vyzerá nehygienické ak človek niečo nenabalí do 4 sáčkov,ale keď sa vnorí do problematiky tak zistí že to nie je tak. Ak si vezmeme cestu chleba na police obchodu pravdepodobne prešli mnohými rukami, čiže to je už z tohto hľadiska jedno do čoho ho pre seba nabalíme, ale igelitové sáčky sú vlastne deriváty ropy. Pre mňa už pôsobia priam ako toxické. Tým že si pečivo zabalíme do vlastnej sieťky, ktorú doma perieme, chytali sme ju vlastnými rukami sa nekontaminujeme cudzími mikroorganizmami ale mikrobami vlastnými ktoré náš organizmus pozná a vytvoril si s nimi rovnováhu. Ja osobne nepoužívam sieťky ale normálne látku bez dierok na vrecúška a tiež väčšinou nosím v ruke, neukladám na pokladničný pás, ale ak si mám vybrať radšej ho položím na ten pás ako to dať do igelitky.
Ahojte, nezabudnite ani na second handy. U nás som tam videla aj záclony a za babku. Ja som si už ušila zo starej záclony veľa vreciek a podľa farby šnúrky viem, či je to vrecko na rožky alebo na ovocie či zeleninu, V našom malom mestečku sa predavačky na mňa síce vždy so záujmom pozrú, no negatívne komentáre som ešte nepočula 🙂