Starostlivosť o rúška

Ekologicky a bezpečne

Rúška sa bohužiaľ tento rok stali našou každodennou výbavou. S ohľadom na životné prostredie sa väčšina z nás vyhýba jednorazovým rúškam a nosíme tie látkové a prateľné. Či už ste si ich kúpili alebo vlastnoručne ušili zo zvyškových látok, treba ich pravidelne oprať. Ideálne po každom nosení. Obyčajné opratie na bežnom pracom cykle však nebude stačiť, pretože na dezinfekciu a zničenie prípadných baktérií a vírusov je potrebná vysoká teplota.

Ako sa teda správne starať o rúška v limitoch ekologickej domácnosti a zároveň si byť istý ich čistotou a bezpečnosťou?

Tu je jednoduchý návod:

 1. Ušite / kúpte si rúško z  materiálu, ktorý odolá vysokým teplotám, ideálne bavlnené. Je dobré aj vyhýbať sa uškám ušitým z gumičiek, ktoré sa nedajú snímať. Pri vyváraní by sa totiž mohli poškodiť.
 2. V hrnci nechajte zovrieť vodu.
 3. Pridajte perkarbonát sodný (tzv. Puer) a dobre rozmiešajte. Stačí 1 PL na 2 litre vody. Puer je vlastne sóda na pranie (uhličitan sodný) obohatená kyslíkom. Teplá voda ho aktivuje, začne sa uvoľňovať kyslík a vytvorí sa peroxid vodíka, ktorý má bieliaci a dezinfekčný účinok. Bežne sa používa aj pri ekologickej starostlivosti o látkové detské plienky. 
 4. Pomocou varechy ponorte rúška do kúpeľa a nechajte variť 10 minút. Následne hrniec odstavte a vodu zlejte.
 5. Použite plákadlo na odstránenie zvyškov sódy na pranie. Mohla by totiž dráždiť jemnú pokožku tváre. Plákadlo si môžete načapovať do vlastnej fľaše v čapovanej drogérii alebo si jednoducho vyrobiť vlastné. Stačí ohriať vodu v hrnci a rozpustiť v nej 100g kyseliny citrónovej na liter vody. Rúška v tomto kúpeli poriadne vyplákajte varechou a po zliatí vody ich vyžmýkajte a nechajte usušiť.
 6. Finálny tip: Odporúčam ešte jemne vlhké rúška prežehliť na vysokej teplote naparovacou žehličkou. Vlhkosť v rúšku sa vďaka tomu premení na vodnú paru, ktorá rúška ešte dodatočne sterilizuje. A samozrejme budú aj oveľa lepšie vyzerať 😉

 

Tento postup môžete použiť aj na účinnú dezinfekciu látkových rukavíc, vreckoviek či kuchynských utierok. Pretože znovupoužiteľné veci môžu byť rovnako bezpečné ako tie jednorazové, len sa o nich treba správne starať. Hygiena nemusí ísť na úkor životného prostredia.

A čo robiť, keď nemáte chuť svoje rúška vyvárať? Odporúčam ich oprať v pračke na najvyššej možnej teplote (min 60 °C) s použitím špeciálneho antibakteriálneho gélu na pranie.

.

.


2 thoughts on “Starostlivosť o rúška

 1. Dobry den,
  My mame program na pracke, ktory sa vola sanitizacia (horucim vzduchom). Je to 60 min program. Da sa povedat, ze je to ekologicky sposob dezinfikacie rusok tiez?
  Dakujem.

  1. Dobry den, bohuzial o tejto funkcii pocujem prvy krat. Moja 15 rocna pracka ho nema (co ma neprekvapuje hihi), ale nepodarilo sa mi k tomu ani nic vygooglit. Pozrela by som hlavne navod – tam sa vacsinou pise spotreba elektriny a vody pre kazdy program. Pripadne kontaktujte vyrobcu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *