Veľká Noc: Kraslice v prírodných odtieňoch

Opäť tu máme Veľkú Noc! Čo máte nachystané pre šibačov? Čo tak vajíčka zafarbené prírodnými farbami? Stačí zopár ingrediencií z kuchyne a môžeme začať s bezodpadovým farbením!

Ako prvý krok si zožente pekné domáce vajíčka. Ideálne s bielou škrupinou, aby sa ľahšie zafarbili a samozrejme bez vytlačeného kódu z veľkochovu. Opatrne ich umyte horúcou vodou, prípadne aj saponátom, aby ste dokonale odstránili všetku špinu a mastnotu.

Nachystajte si kuchynské ingrediencie podľa farby, po ktorej túžite. Pomôcť vám v tom môže aj nasledujúci obrázok.

Výsledná farba vajíčka bude závisieť od koncentrácie roztoku a doby farbenia. Čím koncentrovanejší roztok a čím dlhšia doba farbenia, tým sýtejší odtieň dosiahnete.

Priveďte do varu farbiace ingrediencie a pridajte dve lyžice octu na stabilizovanie farby. Opatrne pomocou lyžičky vložte vajíčka. Varte cca 20 minút. Potom vajíčka vyberte, opláchnite vlažnou vodou a vysušte. Na dosiahnutie krásneho lesku ich môžete následne natrieť olejom a vyleštiť handričkou.

Chcete sýtejšiu farbu? Stačí vajíčka nechať v roztoku stáť v chladničke hoci aj celú noc.

A tí šikovnejší môžu na vajíčkach vytvoriť aj krásne vzory. Zaujímavé odtlačky vykúzlite rôznymi kvetmi, malými vetvičkami, bylinkami či lístím, ktoré jednoducho pritlačíte na vajíčko a následne ho zabalíte do starej silonky alebo gázy. Potom už postupujete ako pri klasickom farbení.

Tak ako? Inšpirovala som vás? 

 .


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *