Desiata bez odpadu

Stále rozmýšľate ako svojim deťom (alebo aj sebe) zabaliť zdravú desiatu a nevytvárať pritom každý deň kopu zbytočného odpadu? Dá sa jedlo na cesty baliť bez servítok, desiatových vrecúšok, mikroténových sáčkov, potravinovej fólie či alobalu? Jasné, že sa dá! Inak by predsa tento článok nebol na blogu o živote bez odpadu 😉

Tak sa poďme pekne zaradom pozrieť na naše možnosti.

Na hotové jedlá sa najviac hodia nerezové nádoby, ktoré sú ľahké, nerozbitné a zdravotne nezávadné. To sa o tých plastových povedať nedá. Na trhu sú nádobky v rôznych veľkostiach a tvaroch, dokonca aj s deliacimi priečkami aby sa vám nezmiešala príloha s hlavným jedlom. Alebo môžete používať sadu s rôznymi veľkosťami a zabaliť si tak každú časť jedla zvlášť. Po dojedení ich môžete vložiť jednu do druhej a šetriť tak miesto v taške. A samozrejme si nezabudnite pribaliť aj vlastný príbor.

.

Na suchú desiatu (rožok so salámou či sendvič) bohate postačia aj rôzne desiatové vrecúška a taštičky. Väčšinou sú vyrobené z bavlny s nepremokavým vnútorným poterom (PUL). Takéto vrecúška si môžete kúpiť alebo dokonca aj ušiť sami.

Prípadne si sendvič môžete jednoducho zabaliť do utierky. Tá potom poslúži aj ako obrúsok pri obede v parku na tráve. A keby sa vám zdalo, že takto vám desiata rýchlo vyschne, tak môžete sendvič najprv zabaliť do voskového obrúska. Vyrábajú ich z bavlnenej látky napustenej včelím voskom a živicou. Ide vlastne o takú prírodnú potravinovú fóliu. Jedlo v ňom ostane čerstvé, neobschne a zároveň dýcha. Po použití ho stačí umyť vlažnou vodou a je pripravený na ďalšie použitie. No a na konci životnosti ho môžete skompostovať, keďže ide o čisto prírodný materiál. Na trhu už nájdete voskové obrúsky od mnohých výrobcov, dokonca aj od slovenských malovýrobcov, ktorý používajú včelí vosk z lokálnych zdrojov. Nájdete ich na internete alebo v bezobalovom obchode vo vašom meste.

.

Ďalšou možnosťou sú silikónové vrecúška. Sú v rôznych veľkostiach a vzduchotesne zatvárateľné, takže plne nahrádzajú zip sáčky. Keďže sú z kvalitného lekárskeho silikónu, tak sú zdravotne nezávadné. Potraviny sa v nich dajú aj mraziť a dokonca vraj aj variť. A hlavná výhoda – môžete ich „donekonečna“ umývať.

.

Máte menšie deti a fičíte na jednorazových kapsičkách s rôznymi kašičkami a zeleninovým pyré? Aj na toto existuje trvácne riešenie. Môžete si kúpiť (aj v bežnej drogérii) znovunaplniteľné umelohmotné kapsičky so sosáčikom a plniť ich domácim príkrmom. Dajú sa tiež mraziť alebo zohrievať v teplej vode. Zdravšou variantou je silikónová fľaša, ktorá sa okrem nápojov dá použiť aj na príkrmy. Je totiž taká mäkká, že sa prázdna dá zrolovať do malého klbka. Tiež má sosák na pitie a membránu proti rozliatiu (funguje iba keď dieťa saje).

.

No a samozrejme nezabúdajme na pitný režim. Detským plastovým fľašiam sa už väčšina z nás inštinktívne vyhýba, keďže nikto nedokáže garantovať ich zdravotnú nezávadnosť. Je síce super, že sa zakázalo BPA v detských fľašiach, keďže sa preukázalo, že ide o hormonálny disruptor. Ale čím bolo nahradené? BPS? A kto a kedy preskúma jeho dlhodobé účinky na ľudské zdravie?

A aké máme teda možnosti? Každému asi napadne, že najzdravšia alternatíva je sklo. Zároveň je však extrémne krehké a málokto si trúfne dať sklenenú fľašu deťom do školskej tašky. Na trhu sú aj drahšie fľaše z odolného borosilikátového skla, na ktoré si dokonca môžete kúpiť aj silikónový alebo plstený obal. Ale aj tak máme často obavy. A tak nám ostávajú už len nerezové fľaše z kvalitnej potravinárskej ocele. Nájdu sa aj značky, ktoré ponúkajú celú radu vrchnákov / náustkov. Takže fľašu máte len jednu, ale náustok môžete meniť podľa veku dieťaťa.

.

Takže možností je naozaj veľa a každý si určite nájde to svoje. Už len jedna rada na záver – zamyslime sa ešte pred kúpou, čo skutočne potrebujeme a čo budeme naozaj využívať v každodennom živote. Všetci máme svoj špecifický štýl života a preto bude pre každého fungovať niečo iné. Tak si kúpu dobre rozmyslime, aby nám veci nakoniec neležali nevyužívané v šuflíku. Bola by predsa škoda premrhať obmedzené zdroje našej planéty.

Aké máte skúsenosti vy? Ako balíte deťom desiatu?

.

.


3 thoughts on “Desiata bez odpadu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *