Ekologické čistenie – PUER

PUER. Poznáte ho?
Jeho menej sexy meno je perkarbonát sodný a je nenahraditeľným pomocníkom v zero waste / eko domácnosti. Je to vlastne pracia sóda (uhličitan sodný) obohatená kyslíkom. Pri aktivácii teplou vodou sa uvoľňuje kyslík a tvorí peroxid vodíka, ktorý má bieliaci účinok. Je úplne biologicky odbúrateľný. Viete si ho bez problémov kúpiť na váhu v bezobalových obchodoch a čapovaných drogériách, prípadne v papierovom vrecúšku v niektorých drogériách.
 
Pri jeho používaní platí jedno dôležité pravidlo – na aktiváciu potrebuje teplo, čiže vždy ho musíte použiť v kombinácii s teplou vodou (min. 40°C).
 
 
.
A kde všade sa dá použiť?
 .

✅ Proti zašednutiu bieleho prádla: Toto je dôležité hlavne ak periete v mydlovom slize. K bielemu prádlu je vždy dobré prihodiť za lyžicu perkarbonátu a vaše prádlo ostane krásne biele (no nezabudnite, že musíte prať min. na 40°C ).

✅ Predpieranie bielizne: V prípade rôznych fľakov, extrémnej špiny, či zašednutia bielizne. Stačí prádlo naložiť do lavóra s horúcou vodou a perkarbonátom a nechať odstáť podľa potreby (kľudne aj cez noc). A hoci ho mnohí volajú bielidlo, vôbec sa nemusíte báť použiť ho na farebnú bielizeň (ak máte pochybnosti, tak otestujte na malom skrytom kúsku). Parádne funguje na organické škvrny (pot, mastnota, víno, tráva, hlina).

✅ Čistenie odtokov: Prepláchnite odtok umývadla horúcou vodou, nasypte do neho veľkú lyžicu perkarbonátu a nechajte stáť cca 15 min. Perkarbonát začne postupne pracovať a „vypení“ až na povrch. Pre extra silný účinok môžete puer zaliať aj teplým octom. Potom stačí opäť prepláchnuť horúcou vodou a hotovo.

✅ Čistenie pračky: Nasypeme cca 200 g kyseliny citrónovej do bubna prázdnej práčky, pridáme 2 lyžice perkarbonátu a pračku pustíme na 60-90°C (stačí kratší cyklus).

✅ Čistenie WC: Nasypte do WC dve veľké lyžice perkarbonátu a zalejte litrom a pol horúcej vody. Nechajte odstáť cca 15 min. Medzitým môžete do WC nastriekať aj ocot na odstránenie vodného kameňa z misy. Následne vydrhnite WC kefou a hotovo.

✅ Čistenie pripálených hrncov a plechov: perkarbonát krátko prevariť v hrnci s vodou a nechať stáť niekoľko hodín.

✅ Čistenie starých varešiek: varešky stačí postaviť do pohára s horúcou vodou a lyžicou perkarbonátu na pol hodinu (prípadne viac, ak je špina veľmi zažratá). Následne dôkladne umyť / opláchnuť. A tu je výsledok

 
 
.
.
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *