Aj vy si natierate na tvár toxíny?

Ľudská koža je našim najväčším orgánom. Jej najdôležitejšou funkciou je ochrana organizmu voči vonkajším vplyvom – voči vonkajším teplotám, infekciám a škodlivým látkam. Môže však plniť svoju funkciu, keď ju namiesto nežnej ochrany neustále oslabujeme? Aj napriek tomu, že ochrana životného prostredia či záujem o prírodné produkty sú v tomto uponáhľanom svete čoraz populárnejšie, ešte stále podceňujeme čím sa umývame a čo si natierame na pokožku.

Spočítali ste niekedy, koľko kozmetických produktov používate? Pleťové čistiace mlieko, pleťový tonik, pleťová maska, peeling, denný krém, nočný krém,  krém proti vráskam, sprchový gél, šampón, kondicionér, lak na vlasy, tužidlo, pleťové mlieko, pena na holenie, antiperspirant, parfém, krém na celulitídu a mohla by som pokračovať. A to som ešte ani nespomenula make-up a šminky.

Výrobcovia nás veľmi šikovne presviedčajú, že práve ich výrobok nás urobí krásnymi a navráti našej pokožke mladosť a stratený jas. Je to však naozaj tak? Určite ste mali už aj vy skúsenosť s novým (a drahým) krémikom, ktorý vašu pleť krásne hydratoval a s jeho účinkami ste boli naozaj spokojná. No po pár týždňoch tento efekt pominul a pokožka sa vrátila do pôvodného stavu. A tak ste opäť bezradne hľadeli na reklamy a nechali sa presvedčiť, že vaša investícia sa tentokrát už naozaj vyplatí. Ale príbeh sa opäť opakoval dokola. A viete prečo? Dôvodom je jednoznačne zloženie moderných kozmetických prípravkov. Viete, čo všetko do nich výrobcovia pridávajú? Spoliehajú sa na to, že väčšina z nás si zloženie vôbec nečíta a to malé percento, ktoré sa ho čítať odváži, mu aj tak nerozumie, keďže nemá vyštudovanú vysokú školu zameranú na chémiu. A to už ani nehovorím o záhadných látkach, ktoré sa schovávajú pod názvami ako parfum, fragrance či vonná látka.

Našťastie už existujú aj rôzne weby, ktoré nám s dešifrovaním etikiet pomôžu. Ak si niekedy nie som istá, tak si danú zložku prelustrujem cez tieto dve stránky:

.

Pozrime sa bližšie na to, čo všetko môžu ukryť výrobcovia do kozmetiky.

Minerálne oleje:

Sú to vlastne petrochemikálie, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri výrobe pohonných hmôt z ropy. Využívajú sa ako lacná náhrada drahých rastlinných. Po ich natretí na pokožku sa vytvorí olejový film, ktorý nedovoľuje pokožke dýchať. Výsledkom môžu byť: vyrážky, akné, citlivosť pokožky na svetlo. Nájdete ich pod nasledujúcimi menami: mineral oil, paraffinum liquidum, paraffin oil, paraffin wax, petroleum, petrolatum (vazelína).

Syntetické farbivá:

Patria medzi najalergizujúcejšie látky, môžu spôsobovať astmu, žihľavku, alergie, ba dokonca môžu vytvárať náchylnosť na rakovinu. Väčšinou sú vyrobené na báze ropy alebo uhlia. Ak používate rúže, farebné balzamy na pery, lesky na pery a kontúrovacie ceruzky, buďte obzvlášť opatrné, lebo v týchto prípadoch značné množstvo týchto farbív skonzumujete (aj keď neúmyselne). Podľa predpisov INCI sa farbivá označujú písmenami CI a päťmiestnym číselným kódom. V potravinách sú označené ako staré známe E-čka. Mimoriadne nebezpečné sú:

  • E102  tartrazín (žltá) C.I. 19140 – alergie, astma, žihľavka, migrény
  • E123  amarant  (červená) C.I. 16185 – genetické poruchy, rakovina
  • E124  košenilová červená  C.I. 16255 – alergie, ochorenia dýchacích ciest
  • E127  erytrozín (červená)  C.I. 45430 – poruchy správania, problémy nervového systému, alergie
  • E128  červená  C.I. 18050 – alergie
  • E129  červená alura  C.I. 16035 – alergie, hyperaktivita, rakovina
  • E131  patentná modrá  C.I. 42051 – alergie, rakovina
  • E132  indigotin  C.I. 73015 – alergie, rakovina
  • E133  žiarivá modrá  C.I. 42090 – alergie, rakovina
  • E142  zelená  C.I. 44090 – rakovina

Dioxán (dietylénoxid):

Je pridávaný do väčšiny kozmetických prípravkov. Jeho úlohou je znižovať dráždenie pokožky spôsobované zložkami s petrolejovým základom. Môže spôsobovať nádory pečene, žlčníka, pľúc a kože. Je nebezpečný, lebo ľahko a rýchlo preniká do pokožky, poškodzuje bunkovú membránu a tak obmedzuje obranné funkcie kože. Vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe tenzidov zodpovedných za penenie a preto nie je povinné uvádzať ho osobitne pri zložení výrobkov. Ak sú však na etikete uvedené nasledujúce názvy, s veľkou pravdepodobnosťou obsahuje 1,4 dioxán:

  • Polyethylene,
  • Polyethylene glycol (napr. PEG-32)
  • Polyoxyethylene,
  • (1,4)-Diethylene Dioxid,
  • 1,4-Dioxacyclohexane,
  • DI (Ethylene Oxid),
  • Dioxan

Parabény:

Sú to nebezpečné syntetické látky, ktoré predlžujú trvanlivosť kozmetiky. Popri iných problémoch môžu spôsobovať aj hormonálne poruchy. Parabény sa v kozmetike vyskytujú vo viacerých verziách: metyl-, etyl -, propyl-, butyl-, izopropyl-, izobutyl-, pentyl-, fenyl- a benzyl-. Výskumy preukázali, že po natretí pokožky krémom obsahujúcim tieto konzervačné látky sú parabény preukázateľné v krvi už po niekoľkých hodinách.

Ftaláty:

Ftaláty sú bežnou zložkou hygienických a kozmetických produktov (nachádzajú sa aj v prevažnej väčšine produktov vedúcich kozmetických spoločností na trhu!), používajú sa ako chemické stabilizátory, v deo sprejoch predovšetkým na fixáciu vône. Tieto látky sa nachádzajú aj v podlahe a obkladoch z PVC, pracích práškoch, produktoch na ošetrenie pokožky a umelohmotných predmetoch pre domácnosť – ako napr. fľaše, krabice na potraviny, detské hračky – ale aj v potravinách, do ktorých sa dostanú pri spracovaní alebo vsiaknutím z ich obalu.  Ftaláty sa rýchlo vstrebávajú do tela cez pokožku, alebo aj vdýchnutím a uskladnia sa v tele. Európska únia v roku 2005 definitívne zakázala použitie niekoľkých ftalátov – nie však všetkých – a aj to iba v hračkách a prípravkoch na starostlivosť o pokožku detí.

Syntetické vonné látky:

Pridávajú ich do krémov, aby boli ešte lákavejšie. Spôsobujú podráždenie, svrbenie, vyrážky, dokonca alergiu.

Peniče:

Tieto lacné ropné deriváty môžete nájsť takmer v každom tekutom odličovači, sprchových géloch, šampónoch a čistiacich prostriedkoch, a to v pomerne veľkom množstve. Vďaka SLS takáto kozmetika krásne pení, ale zároveň poškodzuje mastnú vrchnú vrstvu pokožky, ktorá slúži ako prirodzená ochranná vrstva. Naruší sa tým ochranný kyslý plášť pokožky, čo má za následok, že pleť sa ľahšie poškodí, podráždi, spáli alebo infikuje. Väčšinou ich nájdete pod nasledujúcimi názvami: Sodium Laureth Sulfate (skratka SLS, ktorá je často používaná), Sodium Lauryl Sulfate a Ammonium Laureth Sulfate.

Plastové mikro-guličky:

Tisícky plastových guličiek, ktoré slúžia na účinnejšie čistenie, sa nachádzajú v zubných pastách, odličovačoch, peelingoch, sprchovacích géloch, v kanáloch, v jazerách, v moriach a aj v organizmoch živočíchov, ktoré v nich žijú. Takto sa dostanú s ľahkosťou a bez vášho vedomia aj na váš tanier a do vášho organizmu. Nájdete ich v zložení prípravkov pod názvami polyethylene (PE), polypropylene (PP), polyethylene terephthalate (PET), polymethyl methacrylate (PMMA), polytetrafluoroethylene (PTFE) a nylon.

 

A so zoznamom škodlivćh chemických ingrediencií by sa dalo pokračovať.

Prečo sa chemikálie zakázané v potravinárskom priemysle veselo používajú ďalej v kozmetike? Výrobcovia sa bránia, že kozmetiku predsa nejeme. Nespočetné množstvo štúdií však dokázalo, že tieto látky sa okamžite vstrebávajú cez našu pokožku a dostávajú sa tak do krvného obehu. Nehovoriac o tom, že zvyšky spláchneme do vody a nemáme čas sa zamýšlať nad tým, ako si s tým poradí naša čistička odpadových vôd a koľko z tej chémie sa potom dostáva do voľnej prírody.

A to už ani nehovorím o tom, koľko rôznych téglikov a fľašiek človek spotrebuje a potom zákonite vyhodí. To teda určite nie je v duchu Zero waste. Ja som sa s tým rozhodla raz a navždy skoncovať. Vymaniť sa spod vplyvu kozmetických korporácií však neznamená, že som hipisáčka, čo si neholí nohy a nepoužíva deodorant 🙂  Iba robím veci inak. Prirodzenejšie.

Namiesto vyštudovania Chemicko-technologickej VŠ a čítania drobných písmeniek na obaloch som sa rozhodla, že úplne prestanem používať tradičné kozmetické prípravky a presedlám na čisto prírodné bio výrobky či overené babské recepty. Toto rozhodnutie som nikdy neoľutovala. Moja pokožka je o veľa zdravšia, moja ranná a večerná rutina jednoduchšia a rýchlejšia, reklamy ma už vôbec nezaujímajú a moje poličky v kúpeľni zívajú prázdnotou (ale peňaženka nie). A všetko to zvládam bezobalovo, prípadne s troškou skla a kompostovateľného papiera. Na detaily o tom, akú kozmetiku používam a aké jednoduché je zbaviť sa farebných téglikov a fľaštičiek, sa môžete tešiť v ďalšom poste.

.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *