Kde nakupujem – Potraviny

Priemerný Slovák minie 466 igelitiek ročne. Priemerný Dán len štyri.
Chcem byť lepšia ako priemerný Dán.
A preto nakupujem bez igelitiek a bez obalu.

Na Slovensku to síce nie je jednoduché, keďže stále nemáme k dispozícii v každom meste #zerowaste obchod, kde by sme si mohli nakúpiť všetky potrebné potraviny bez zbytočných obalov. Máme však aspoň jeden bezobalový internetový obchod na Strednom Slovensku bezodpadu.sk, ktorý môže byť dobrým riešením pre ľudí bez kamenného bezobalového obchodu vo svojom okolí. Balíky sa snažia baliť veľmi ekologicky a môžete im dokonca poslať poštou svoje vrecúška a obaly, ktoré vám naplnené pošlú späť.

Našťastie v Bratislave (ale aj v niektorých iných mestách ako Piešťany, Trenčín, Banská Štiavnica) sa v poslednom čase otvorilo niekoľko bezobalových obchodov. Ich aktuálny zoznam nájdete na interaktívnej Bezodpadovej MapeProsím pridajte aj vaše obľúbené bezobalové obchody, ak sa ešte v mape nenachádzajú.

A kde v Bratislave teda nakupujem?

U Vážky (Rožňavská 1A Fresh Market)
Je to prvý samoobslužný zero waste obchod v Bratislave. V ponuke majú 600 druhov tovaru, čiže všetko čo bežná domácnosť potrebuje. Obiloviny, strukoviny, semiačka, oriešky, obrovský výber cestovín, musli, raňajkové cereálie, sladkosti a slané lakocinky, korenie, sypané čaje, káva a náhražky kávy, rôzne oleje, tahini, syry… proste všetko 🙂 Majú tu dokonca aj mlynček na namletie čerstvej múky zo zrna a stroj na výrobu čerstvého orieškového masla. Tiež rôzne potreby do zero waste domácnosti, kozmetiku a čapovanú drogériu. Funguje ako supermarket – sám si odvážiš svoje nádobky a na každú nalepíš čiarový kód s hmotnosťou obalu. Nádobky si potom naplníš, opäť odvážiš a nalepíš ďalší čiarový kód s výslednou váhou. Pri pokladni ti už len pípnu oba kódy a zaplatíš za čistú váhu tovaru. 
V roku 2020 spustili aj rozvoz v Bratislave a okolí cez online Tržnicu Nivy.
.
Bezobalovo (Blumentálska 25)
Je to už druhý samoobslužný zero waste obchod v Bratislave. V ponuke má širokú škálu tovaru: obiloviny, strukoviny, semiačka, oriešky, cestoviny, musli, cereálie, sladkosti, korenie, rôzne oleje, čerstvú farmársku zeleninu… proste všetko 🙂 Majú tu aj mlynček na namletie čerstvej múky priamo zo zrna. Tiež rôzne potreby do zero waste domácnosti, kozmetiku a čapovanú drogériu. Funguje ako supermarket – sám si odvážiš svoje nádobky a na každú nalepíš čiarový kód s hmotnosťou obalu. Nádobky si potom naplníš, opäť odvážiš a nalepíš ďalší čiarový kód s výslednou váhou. Pri pokladni ti už len pípnu oba kódy a zaplatíš za čistú váhu tovaru. 
V roku 2020 spustili aj super eshop s rozvozom na celom území Slovenska a s možnosťou využiť zálohovateľné obaly. Takže odteraz sa dá nakupovať bezobalovo aj v tej najzapadnutejšej dedinke 😉 
 .
Perma Market (Bosákova 7)
Nový obchodík v Petržalke s bezobalovými potravinami, čapovanou drogériou a kozmetikou a rôznymi slovenskými výrobkami (balené v skle, papieri a pod.). Sortiment postupne rozširujú (otvorili v máji 2020).
.
V Bratislave už vznikajú bezobalové obchodíky aj v jednotlivých mestských častiach. Keďže sú však pre mňa ďaleko, tak nie som ich zákazníčkou. Podľa sociálnych sietí majú fakt široký sortiment a milý personál, takže určite neváhajte s návštevou 😉 
Nájdete ich tu:
Do pohára (Koprivnická 3401/9A, Dúbravka)
Libra (OC Račan,Kubačová 19, Rača)
Púpava (Malokarpatské nám. 7, Lamač)
.
Slnečnica (Kvačalova 49 pri Duláku)
Bezobalu predávajú iba časť svojho sortimentu. Všetko je v bio kvalite a v samoobslužných samospádových zásobníkoch. Nájdete tu strukoviny, ryžu, oriešky a semiačka..
.
BioBa (Tomášikova 5)
Nájdete u nich obiloviny, strukoviny, orechy, semená, cukor, soľ, sušené ovocie, ovocné kože či cukríky. 
.
Normálka (Kutlíkova 13)
Rodinná kaviareň s bezobalovými potravinami (základný výber suchých potravín) a čapovanou drogériou značky Sonett.

.

A čo iné sa dá ešte kúpiť bez obalu?

Korenie
Vo Fresh Markete je úžasný obchod (stánok) so sypaným korením – Davídkovo koření. V ponuke sú klasické korenia ako aj rôzne zmesi (samozrejme bez soli a glutamátu). Navážia vám ich do vlastných nádob alebo do sáčkov z recyklovaného papiera. Prevádzkujú taktiež eshop a niekoľko kamenných predajní po celom Slovensku. Veľký výber korenia majú aj U vážky a v Bezobalove.
Korenie nájdete tiež na rôznych Farmárskych Trhoch (napr. každý piatok pred TPD v Petržalke), ich kvalitu však nemám otestovanú.

Mlieko
Mlieko si môžete bez odpadu načapovať do vlastnej fľaše v mliekomatoch. Jednoducho vhodíte mince a načapujte si koľko aktuálne potrebujete. Fľašu potom doma vymyte a použijete k ďalšiemu nákupu. Táto teória je síce super, ale s mliekomatmi je v Bratislave obrovský problém. Momentálne tu funguje iba firma Lactovito z Lozorna. Prevádzkujú jeden mliekomat v Karlovej Vsi pri OD Centrum a aj tzv. Mliečny Expres, ktorý má na každý deň stanovenú pevnú trasu v rôznych častiach mesta a musíte si ho “vystriehnuť”. Trasu nájdete na ich stránke www.lactovito.sk. 
Ďalšou možnosťou je mlieko v sklenenej vratnej fľaši.  Zatiaľ viem iba o štyroch obchodoch a bohužiaľ ponúkajú iba rakúske a nemecké mlieka v bio kvalite. Kúpite ich v týchto obchodoch: BiosadBioalejSlnečnica, Yeme. Niektoré z nich ponúkajú vo vratných sklenených obaloch aj jogurty, kefír či smotanu (väčšinou tiež nemecké).

Ovocie a zelenina
Vždy sa snažím kupovať lokálnu zeleninu a ovocie a vždy v sezóne. Vyhnem sa tak uhlíkovej stope z prepravy potravín krížom cez celý svet a podporujem našich drobných farmárov. A to sa dá najlepšie na trhu. Navyše zelenina je tu prirodzene bez plastových obalov. Stačí si priniesť vlastné plátené/sieťované vrecká a látkové tašky. Áno, stále som jedna z mála, čo si nebalí nákup do igelitového sáčku a dokonca sa občas odvážim dať cibuľu a cesnak do jedného vrecúška 🙂 Mnohí predajcovia to však hodnotia veľmi pozitívne a nadviažu so mnou vďaka tomu rozhovor a pamätajú si ma. A aj preto je moja sobotná trhová rutina veľmi príjemným zážitkom, na ktorý sa vždy teším.

Sladkosti, oriešky a sušené ovocie
Rôzne oriešky, sušené ovocie – či už natural, alebo obalované v čokoláde, jogurte či karobe – sa dajú kúpiť na váhu v rôznych stánkoch vo vačšine nákupných centier aj keď tie sa väčšinou pohybujú vo vyšších cenovćh hladinách. Lepšie ceny majú v stánku na Hlavnej stanici (otvorený 7 dní v týždni do neskorých nočných hodín) alebo v obchodíku v podchode na Hodžovom námestí. Majú v ponuke aj rôzne gumené cukríky a napríklad aj kokosové hoblinky.
Rôzne čokoládové sladkosti kúpite na váhu taktiež v IKEA v ich malom Švédskom obchodíku.

    

Tvrdý syr
Najlepšie je nakúpiť ho v špecializovaných obchodoch, farmárskych tržniciach či rôznych stánkoch. Na moje veľké prekvapenie sa s troškou sebavedomia a úsmevu dá kúpiť tvrdý syr do vlastnej nádoby dokonca aj na pulte v niektorých supermarketoch 🙂  Najviac sa mi osvedčilo s úsmevom požiadať pani za pultom o naloženie syra do mojej vlastnej nádoby sebavedomo, akoby sme to všetci a všade robili tak. Stretla som sa už s očami otočenými hore stĺpom ale odmietnutá som bola len 2-krát. A tie vyvrátené oči som ochotná podstúpiť, aby som žila v súlade so svojim presvedčením. A to už ani nevravím, že cena toho istého syra na pulte môže byť až o 40% nižšia než jeho dvojičky v plastovom vákuovom balení.

Oštiepky, parenice, bryndza, tvaroh, mozzarella
Najlepším miestom sú opäť rôzne farmárske trhy a farmárske predajne (odporúčam vygoogliť si nejakú vo vašej blízkosti, napríklad zo siete U Farmára). Už však mám skúsenosti aj s nákupom na pulte v supermarkete (viď odsek Tvrdý syr).

Jogurt
Bezobalový jogurt som ešte nenašla, jedine jogurty v sklenených pohároch. Tie slovenské sú však nevratné a časom sa začnú doma hromadiť. Rakúske a nemecké jogurty, kefír a smotanu kúpite v Bratislave aj vo vratných sklenených pohároch v týchto obchodoch: BiosadBioalejSlnečnica.
Ďalšou možnosťou je vyrábať si vlastný jogurt doma. Je to neskutočne jednoduché a hlavne chutné. Odkedy som sa tento recept naučila, už žiadny jogurt v obchode nekupujem 🙂

 

Mäso
Tu odporúčam nájsť si lokálneho mäsiara a ako pravidelný zákazník ho skúsiť presvedčiť o predaji do vlastnej nádoby. Niektorí sa isto budú brániť hygienickými normami atď. Ale kto hľadá, ten nájde. V Bratislave skúste napríklad Mäsiarstvo Orbán na Mierovej.

Saláma, klobásky, oškvarky
Opäť odporúčam skúsiť nákup na pulte v supermarkete (viď odsek Tvrdý syr). Prípadne u svojho mäsiara, či na rôznych farmárskych trhoch.

Treska, rôzne majonézové šaláty, sušené paradajky, olivy…
Opäť odporúčam skúsiť nákup na pulte v supermarkete (viď odsek Tvrdý syr). Sušené paradajky, paradajky v oleji a rôzne olivy nakúpite aj v talianskom obchodíku Mamma Mia v Petržalskej Tržnici. Olivy, nakladaný karfiol a podobné pochutiny zase majú v obchodíku Greek Farm.

Čaj a káva
Existuje niekoľko špecializovaných predajní so sypaným čajom, dokonca aj v niektorých nákupných centrách. Zrnkovú či mletú kávu vám do vlastnej nádoby naložia vo väčšine pražiarní. V Bratislave si takto kúpite výbornú plantážnu kávu v Caffe4you na Obchodnej, Good Times Coffee na Legionárskej alebo v Dobrá Káva na Starej Prievozskej.

Olej 
Olivový olej si môžete načapovať v každom väčšom bezobalovom obchode, ale aj v Metre alebo v Rusovciach v pizerii Pizzarium. U Vážky a v Bezobalovo čapujú aj rôzne iné oleje ako napr. slnečnicový, tekvicový, makový, ľanový olej… Klasický olej na “vyprážanie” môžete ľahko nahradiť aj prepusteným maslom ghee v sklenenom pohári, ktorý je aj zdravší keďže má vyšší bod prepálenia. Kúpite ho aj v obchodoch so zdravou výživou či farmárskych obchodoch.

Ocot
Čapovaný ocot kúpite v Mydlinka vo Fresh Markete (bezobalový predaj spustila ako prvá na Slovensku) a  po novom už aj v každom dobrom bezobaláči. Prípadne si môžete ocot kúpiť v sklenenej fľaši aj v niektorých supermarketoch. Bohužiaľ nevratnej.

Ovocné šťavy
Väčšinou pijem prefiltrovanú vodu z vodovodu, ale keď ma niekedy chytí chuť na niečo ovocné a citrónová voda s mätou ju nestačí zahnať, tak volím radšej bio sirup v sklenenej fľaši prípadne čerstvé šťavy v skle. S džúsmi predávanými v tetrapaku mám dva zásadné problémy: po prvé nemajú veľa spoločného s ovocím (vygooglite si ako sa vyrába ich základná ingrediencia – ovocný koncentrát) a po druhé sa tetrapak veľmi ťažko recykluje (je zložený z troch rôznych materiálov a ich oddelenie a zrecyklovanie je veľmi finančne a energeticky náročné).

Sóda
V Starej Tržnici funguje sódovkáreň, kde sódu plnia do vratných fliaš s dávkovačom. Kúpiť si ju však môžete iba v sobotu v rámci sobotného Trh-Markt-Piac. Sódu čapujú aj niektoré vinotéky. Ak sódu pijete naozaj často, tak si radšej kúpte klasickú sódovkovú fľašu na bombičky.
.
Alkohol
Nebolo by to Slovensko, keby sa tu nedal čapovať alkohol 🙂
 1. Víno: Takmer v každej vinotéke vám načapujú víno do vlastnej fľaše. Trošku treba testovať, kým nájdete víno, ktoré vám bude chutiť. Nájdu sa však aj naozaj kvalitné a za výbornú cenu.
 2. Pivo: Samozrejme pivo viete kúpiť vo vratnej sklenenej fľaši v každom obchode. Ak by sa vám však zachcelo špeciálnych slovenských a českých remeselných pív, tak odporúčam predajne Beer Station (v Tesco Zlaté Piesky, Tesco Lamač, Polus). Čapujú do vratných sklenených fliaš.
 3. Prosecco a talianske šumivé vína: Do vratných sklenených fliaš ich čapujú v obchodíku Pelimo na Krížnej 24.

.

.


39 thoughts on “Kde nakupujem – Potraviny

 1. Dobrý den
  Existuje nejaký kurz pre tých co majú záujem si otvoriť bezobalovy obchod? Kde by boli prezentované nejaké základné hygienické a legislavne požiadavky?
  Viete odporučiť nejakých spoľahlivých dodávateľov potravín pre bezobalove obchody?

  1. Dobry den, bohuzial neviem o ziadnom oficialnom kurze pre buducich majitelov bezobalovych obchodov na Slovensku. V Cechach maju toto: https://bezobalu.org/nabizime/skoleni-a-konzultace-na-otevreni-bezobaloveho-obchodu/. Slovaci si odovzdavaju know-how medzi sebou bez oficialneho kurzu 🙂 Dodavatelov Vam mozno poradia aj majitelia uz fungujucich obchodikov, neexistuje ziadny zoznam. Pracne si ich postupne zhanali aj oni a casto im lokalnych poctivych dodavatelov postupne poradili ich zakaznici…

  1. Jožko Sarkastický, to by bol veľmi dlhý zoznam. Pokojne si kliknite na mapa.reduca.cz (ako uvádzam v článku) a popozerajte sa, čo nájdete v okolí svojich lazov 🙂

  2. Jozko sarkasticky: Na lazoch po mlieko a vajcia k susede co drzi kravku, kozy, a sliepky, po cerstvu zeleninu k susedovi s velkou zahradou a masom naplnite mrazak na cely rok ked na jesen robi zabijacku sused co drzi byka a prasa. A je to casto za rovnaku cenu ako v supermarkete. 😉
   Chcete adresu na tych mojich? 😀

 2. Ja síce bývam v Bratislave, ale na západnej strane a neviem si predstaviť, žeby som kvôli nejakému nákupu šla do Ružinova alebo do Petržalky…

 3. PEZINOK nie je tak ďaleko od BA, tam má obchod Farmársky košík v OC Plus v centre mesta https://www.facebook.com/farmarskykosik/, špecializovaný na predaj potravín slovenskej produkcie malých výrobcov, tieto bezodpadové produkty: cmar a jogurtové mlieko (vanilka, čučoriedka) vo vratných zálohovaných 1 l fľašiach. Cena cca 1,20 €. Tiež majú samoobsluhou sypaný sušený hrach, šošovicu (cca 1 €/kg) a ražné vločky (1,70 €/kg).

  Čo sa týka uprednostňovania papierových obalov pred plastovými, nie je to vždy správne. Kvalitnejšie plasty ako napr. PET ktoré sa bežnejšie recyklujú (menej kvalitné ako PS málokto recykluje) sa ľahšie a energeticky šetrnejšie recyklujú ako papier. Papier treba uprednostňovať len ak ho potom kompostujete, to je výhodné.

 4. ahojte. uz nejaky tyzden zijem zerowaste a tiez sa stretavam s problemami v nakupovani. Casto som pouzival sladku smotanu a hlavne taveny syr, neviem ich najst bez obalu,prosim vas o radu 🙂

  1. Zdravim, tak sladka smotana a taveny syr su naozaj problem. Neviem v akom meste zijete – ak v Bratislave, tak smotanu pozrite vo vratnom skle (obchody vymenovane v sekcii “Jogurt”). A inak pomoze len redukcia spotreby 🙂

 5. Super článok akurát čím ďalej som čítala tým viac som myslela na to, ze ako študentka, ktorá cez týžden chodí do školy a pracuje a cez víkend chodí domov (nie som z BA), si neviem predstaviť navštíviť MHD niekoľko obchodov v rôznych častiach Bratislavy aby som urobila nákup počas pracovného týždňa…Predpokladám, ze viacerí ste uz riešili takýto problém, tak prosím vedeli by ste mi odporučiť lokalitu v Bratislave, kde by som toho nasla čo najviac pokope? Som v podstate úplný začiatočník, tak sa zíde každá rada. 🙂

  1. Nie je treba chodiť do všetkých obchodov naraz 🙂 Tu sú vymenované všetky alternatívy, ktoré v Bratislave poznám. Aby si každý našiel to, čo má najbližšie a najviac mu bude vyhovovať. Ja nakupujem väčšinou po ceste niekam. Keď viem, že pôjdem okolo Fresh Market, tak si zoberiem nádobky na čapovanú drogériu a korenie. Je tam síce aj obchod s potravinami na váhu, ale zdajú sa mi vysoké ceny, takže tam nakupujem iba zriedka. Keď sa chystám do centra okolo Dobrožrúta, tak si doplním trvanlivé potraviny. Alebo si prechádzku spojím napríklad s nákupom v Slnečniciach. Snažím sa variť doma kreatívne z toho, čo aktuálne mám na poličkách a nebežím po jednu vec do bezobalového obchodu. Uznávam, že je to iný štýl nakupovania, ale mne to takto vyhovuje najviac 🙂

 6. Hľadať bezobalové cestoviny mi príde zbytočné. Jednoduchšie je urobiť si ich doma z múky a vody, ako to robievali naše staré mamy. Moja babka veru žiadne cestoviny v živote nekúpila, slíže, rezance, aj fliačky si robila sama. Je to síce náročnejšie ako zbehnúť do obchodu, no podľa mňa sa to dá 🙂

 7. Kavu zrnkovu aj mletu, rozne druhy, maju v Dobrej kave na Starej Prievozskej. Maju ju vo velkych platennych vreciach, bez problemov nalozia do prinesenej nadoby. Kusok odtial na Mierovej je masiarstvo Orban, kde je velky vyber masa, udenin a masovych vyrobkov, vsetko mi ochotne dali do vlastnych nadob – najprv odvazia prazdnu nadobu aby som za nu zbytocne neplatila.

 8. Čaj sa dá na váhu kúpiť aj v čajovniach zvyčajne 🙂 Záleží samozrejme, aký čaj niekto chce, ale ak ide o pravý čaj (z čajovných lístkov), tak jednoznačnou voľbou sú čajovne. Nosievam si svoje plechovčičky a čajovníkom sa páčia. 🙂 V Bratislave chodievam do Literárnej čajovne a doma, v Trenčíne buď Pod Hradom alebo novšia Deja vu.

 9. ja si vyrabam mandlove mlieko z orechov kupenych v tych stankoch v supermarkete. Davam to do sklenenej flase na to vyhradenej 😀 a naucila som sa novy cistiaci trik na flase (nemam kefku na cistenie flasi): mam odlozene skrupinky z vajicok. Zopar ich podrvim, rozmiesam vo vode a vlejem do flase, ktoru chcem vycistit. No a potom flasou trepem a trepem, az kym sa krasne nevycisti 🙂

 10. Všetko je to super, len tieto potraviny bez obalu sú mnohonásobne drahžšie ako v klasickom obchode a s obalom, čo mne osobne nedáva logiku. Ak by som si mala kupovať potraviny za takéto ceny skrachujem skôr či neskôr. Ale osobne sa snažim tiež aspoň trochu vyhýbať obalom, aspoň, kde sa to dá a nebolí to až tak veľmi

  1. Áno, niektoré bezobalové možnosti sú naozaj drahšie, ale často ide napr. o inú kvalitu či krajinu pôvodu (bio vs. obyčajné, lokálne vs. dovezené z Číny a tak podobne). Aj tu si treba vyberať, tak ako vždy a pri všetkom. Keď porovnáme napríklad červenú šošovicu, tak U Dobrožrúta kúpite bez obalu kilo cca za 2.60 eur, kým v Tescu to máte balené za 4.76 eur: https://potravinydomov.itesco.sk/groceries/sk-SK/products/2002020005368. Takže to vôbec nie je také zlé s tou cenou 🙂

 11. pokial ja viem tak Merkur v rakuskom Hainburgu ma jogurty vo vratnych poharikoch zo skla. Vyraba ich Landliebe, nie su uplne z tych lacnych, ale ani nic tragicke. (opat moznost len pre Bratislavy a okolie, ale aspon nieco…)

   1. ano, normalne do automatu hodis, tak
    ako vsetky ostatne vratne flase, automat vypluje papierik, apodla neho pokladnicka odrata sumu pri plateni.

  1. Aj Biosad v Bratislave predava rakusky jogurt v skle, ktore je vratne 🙂 dokonca melu avoju muku na kamennom mlyne.. mozem iba odporucat. (www.biosad.sk)

   1. Aj Bioalej a Slnečnica v BA predávajú výborné rakúske biojogurty vo vratných sklenených pohároch, dokonca aj rakúske biomlieko vo vratnej fľaši – to je síce drahé, ale výborné.

 12. Ahoj, máš krásny článok!

  Dnes som bola U Dobrožrúta a tam sa dajú kúpiť cestoviny na váhu buď z rýžovej alebo z kukuričnej múky.

  1. Ahoj, bohužiaľ smotanu bez obalu som ešte nenašla. Kyslú smotanu nahrádzam domácim jogurtom (kde sa dá) a smotanu na šľahanie/varenie našťastie používam iba zriedka.

   1. Dobry den,
    chcela by som Vám vytknúť pár vecí, keďže píšete akoby ste do všetkého videli. Poznám takmer všetkých o ktorých ste napísali a veruže dat im to pod nos prečítať by som sa hanbila. Ako vyzdvihnúť potraviny, ktoré sa vám páčia, nech sa páči, ale načo zhovadit ostatných, ktorí sa snažia. Viaceri sa ako bezobaloví neprezentuju a ze ponúkajú tovar bez obalu je fajn s tým som ok, ale načo komentovať ďalej a ešte blbými poznámkami. A co sa týka cien, pri vážených druhoch ovocia a orieškov, semiačok a obilnín, sa musím zastať predajne Naturalky a predajne vo Freshmarkete, lebo dlhodobo majú ceny nemenné a za skvelé ceny. Stačí poznať matiku a pre rátať si to pripadne pozerať si ceny za kilo. Ak by ste si ich porovnali s fotkami, ktoré ste uverejnili, zaútočili by sa Vám v hlave, tak ako mne, keď som dočítala Vás článok.

    1. Dobry den, dakujem za Vasu reakciu. Mate pravo na svoj nazor, tak isto ako aj ja na ten svoj. A myslim si, ze kazdy chape, ze na svojom blogu prezentujem iba svoje myslienky a nazory. V ziadnom pripade nechcem znevazovat nikoho pracu, ale za svojim nazorom, co sa tyka Fresh Marketu, si stojim. Dvakrat som sa pokusila s majitelmi nadviazat rozhovor, ale mali problem odpovedat na otazky typu odkial objednavaju tovar, akym sposobom a v akych baleniach. Vyzerali velmi prekvapene, ze preco ma to vobec zaujima. Takato netransparentnost nie je typicka pre bezobalove obchody. A za cely cas nepadlo ani slovo o ekologii a vyhybaniu sa obalom… takze som si urobila taky obraz, ako pisem na blogu. A co sa tyka cien – nie som jedina, ktorej sa niektore zdaju premrstene. Slnecnicove semiacka za 8 eur za kilo oproti 2.9 eur u Dobrozruta je pre bezneho cloveka obrovsky rozdiel. Matematika nepusti 🙂 Nikoho neodhovaram od nakupovania v tom obchode, ale snazila som sa pripravit vseobecny prehlad o moznostiach v Bratislave. Prajem pekny bezodpadovy den!

  2. Bežná kyslá smotana sa dá nahradiť rozmixovaným bielym tofu s vodou, dochuteným pár kvapkami citrónovej šťavy. Neverila som tomu, vyskúšala som a bola som spokojná. Navyše sa takto dá pripraviť len také množstvo, ktoré sa hneď spotrebuje – bez rizika, že sa na otvorenej a zabudnutej kyslej smotane objaví plieseň.

   1. Super nápad… akurát mi napadlo že čo sa tým vlastne vyrieši z hľadiska Zero waste ..alebo dá sa niekde kúpiť tofu bez obalu, alebo aspoň nie v plaste? To by som určite privítala 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *