Minimalizmus v šatníku

Je sedem hodín ráno a ty sa uprostred ranného frmolu bezradne pozeráš do svojej skrine. Je síce plná, ale aj tak máš pocit, že si nemáš čo obliecť. Je načase ísť zase nakupovať s kamoškou a konečne si kúpiť niečo poriadne na seba! Aj ty to poznáš, však? Mám pre teba riešenie!
Urob si dve-tri hodinky času, zavolaj kamošku, vypeckujte si obľúbenú hudbu a pusti sa do upratovania. Tentokrát však nebudeš vysávať a gruntovať kúpeľňu, ale upratovať svoj šatník. A ako na to?

.

1. Vylož na posteľ všetko svoje oblečenie. Naozaj všetko.

Nielen šaty, ale aj zimné bundy, šatky, šály, čapice, oblečko na jogu, turistické nohavice, spodné prádlo, ponožky a aj veci “do záhrady”. Proste všetko. A ak to chceš ešte vyšperkovať, tak pridaj aj kabelky a topánky. Tak naschvál: Koľko kusov máš? Tipujem, že sa budeš pohybovať v stovkách… a nie si sama 🙂

.

.

.

.

.

.

.

2. Keď sa spamätáš zo šoku pri pohľade na tú kopu, tak začni triediť. Cieľom je vytvoriť tri kôpky:

Kôpka 1. Tieto kúsky milujem

Kôpka 2. Toto v mojej skrini nemá čo hľadať

Kôpka 3. Nie som si istá

Pri triedení ti pomôžu tieto otázky: Kedy som to mala naposledy na sebe? Kedy si to plánuje zase obliecť? Ale úprimne! Odpovede tipu: “Od zajtra to začnem nosiť, sľubujem!”, sú iba sebaklamom. Tak prečo to vlastne nenosím? Je to príliš malé či veľké, nesedí mi strih, nemám rada ten materiál, nikdy nie je správna príležitosť si to obliecť alebo sa v tom len jednoducho necítim dobre? Ak si nie si istá, obleč si to a tvoje srdce (a úprimná kamoška) ti našepkajú správnu odpoveď.

.

3. A čo so vzniknutými kôpkami?

Prvú kôpku, t.j. svoje milované kúsky, s láskou vráť do skrine, pekne vzdušne zavesené či poskladané. Veď miesta tam teraz budeš mať dosť.

Druhú kôpku, t.j. vyradené kúsky predaj alebo daruj. Ideálne hneď, nech nie si v pokušení sa v tom zase začať hrabať a niečo “zachraňovať”. Ak netušíš, kam vyradené veci posunúť, tak v tomto staršom článku nájdeš pár nápadov.

A poslednú kôpku vecí, pri ktorých si sa nevedela rozhodnúť ani po dvoch pohároch vína, vlož do krabice, zalep a odnes do pivnice. Čím viac z očí a čím ťažšie dostupnejšie, tým lepšie 😉 Potom si do mobilu daj pripomienku a o tri mesiace sa ku krabici vráť. Čo ti tri mesiace nechýbalo, toho sa môžeš pokojne zbaviť (viď druhá kôpka).

.

Verím, že pri tomto upratovaní sa s kamoškou dobre zabavíte. Ale hlavne zistíš o sebe zopár dôležitých vecí. Zistíš, aký je v skutočnosti tvoj vkus a v čom sa cítiš dobre. Už sa nikdy nedáš obalamutiť v obchode a nekúpiš vo výpredaji niečo, čo ti vlastne vôbec nesedí. Tiež zistíš, že nepotrebuješ ísť na nákup, aby si si ráno mala čo obliecť. Dôvodom tvojej rannej nerozhodnosti je totiž to, že toho máš príliš veľa. V plnej skrini sa nevyznáš, nemáš čas a chuť rozmýšľať nad novými kombináciami a v konečnom dôsledku aj tak nosíš stále znova a znova svoje obľúbené kúsky. To, čo ráno naozaj potrebuješ, je jednoduchosť a ľahkosť. Nie väčší šatník. Navyše obmedzenie nakupovania má aj ďalšie výhody: ušetríš kopu peňazí, ušetríš kopu času (na nakupovanie, upratovanie, staranie sa o nakúpené veci) a šetríš aj životné prostredie. Na výrobu každej veci totiž míňame vzácne prírodné zdroje, ktoré sú na tejto planéte obmedzené. A určite si vieš predstaviť milión lepších dôvodov na ich využitie ako tá nová blúzka vo výklade 😉

.

Život s nadhľadom vďaka upratovaniu?

Šaty vraj robia človeka. A to, čo platí pre tvoj šatník, vlastne platí pre celý tvoj život. Čím je jednoduchší, tým väčší priestor v ňom máš pre radosť, lásku, ľahkosť a slobodu. Psychológovia tvrdia, že keď si poriadne upraceme vo svojej domácnosti, tak sa nám uprace aj v hlave. A ja to môžem len potvrdiť. V čase takéhoto veľkého upratovania som sa rozhodla dať výpoveď v banke vo Viedni, vrátiť sa na Slovensko a robiť konečne niečo, čo mi dáva zmysel. Pri takomto upratovaní totiž ideš do hĺbky. Rozmýšľaš, čo ti tie veci vlastne prinášajú. Prinášajú ti radosť? Zľahčujú ti život? Alebo len zaberajú miesto, znervózňujú ťa pri utieraní prachu alebo dokonca ani nevieš, že ich máš? Čo naozaj k svojmu spokojnému životu potrebuješ? Vlastne rozmýšľaš nad svojimi vnútornými hodnotami. A z takéhoto upratovania sa už tak ľahko „nespamätáš“. Možno nabudúce už pri pokladni začneš rozmýšľať: Naozaj to potrebujem? Zlepší to môj život? Alebo nakupujem len zo zvyku, z nudy či na rýchle vylepšenie nálady? Čo sa stane, ak si to dnes nekúpim? Keď budeš k sebe naozaj úprimná, tak možno budeš svojimi odpoveďami aj prekvapená. A tieto odpovede ťa do hĺbky zmenia. Objavíš totiž čaro dobrovoľnej skromnosti, ktoré je základom ľahkého a slobodného života.

.

.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *