#8 VEDOMÝ ŽIVOT: “ZERO WASTE JE PRE BOHATÝCH”

Na prednáškach sa ma často pýtate, či je zero waste život drahý. A aj na školách sa veľmi často stretávam s názorom, že študent si nemôže dovoliť byť zero waste. Ja s tým nesúhlasím. Zero waste nie je o peniazoch. Pretože nie je o nakupovaní. Je o zmene nastavenia mysle. Prvé dve (najdôležitejšie) pravidlá znejú:

1️⃣ ODMIETNI ČO NEPOTREBUJEŠ
2️⃣ ZREDUKUJ ČO SKUTOČNE POTREBUJEŠ

Ani jedno z týchto pravidiel nenabáda k nakupovaniu. Práve naopak. Nabáda k drastickej redukcii spotreby. A logika nepustí: menej nákupov = menej výdavkov.

A keď niečo predsalen potrebujem, tak sa najprv pokúsim požičať si to. Popýtam sa rodiny a priateľov alebo využijem požičovne náradia, požičovne turistických a športových potrieb, knižnicu, komunitné požičovne a knižnice vecí.

Až keď potrebujem vec, ktorú budem pravidelne používať, tak zvažujem nákup. A ako prvé nákup second hand. Nielen oblečenie, ale všetko. Využijem online bazáre, facebookové predajné skupiny, mobilnú appku Letgo atď. A až tu dochádza k vyťahovaniu peňaženky! A náklady na vec z druhej ruky sú vždy nižšie ako na fungl novú. 

Väčšina ľudí si myslí, že k zero waste si musia kúpiť nerezovú fľašu, nerezový obedár, keepcup na kávu, nerezovú slamku, bambusový cestovný príbor a ešte ktovie čo všetko iné. A to je samozrejme drahé. Súhlasím. Ale načo to všetko kupovať? Použime to, čo už doma máme. Sklenenú fľašu od mlieka, hociaký box na jedlo, zavarovačku od jogurtu na kávu (je vzduchotesná, takže dokonca lepšia ako keepcup), úplne sa vykašlime na slamky, nosme si obyčajný príbor… Namiesto cesty do obchodu si prešmátrajme dávno zabudnuté zákutia našich šuflíkov. 

A ako to je s bezobalovými potravinami? Áno, niektoré sú drahšie ako tie balené v supermarkete. No niektoré sú dokonca lacnejšie. Tak si vyberajte. Kúpte bez obalu len to, čo sa vám do rozpočtu zmestí. A keď prestanete v supermarkete nakupovať balené polotovary, konzervy, salámy, zmrzliny, chipsy a sladkosti, tak sa vám v rozpočte uvoľnia prostriedky na nákup kvalitných bezobalových “jednozložkových” potravín. Napríklad suchá fazuľa je lacnejšia ako tá v konzerve, stačí ju už doma len uvariť. Chce to len trošku snahy a “prieskumu” a môžete nakupovať veľkú časť vecí bez obalu a nenavyšovať pritom svoj rozpočet. Pomôžete nielen našej planéte ale urobíte aj niečo pre svoje zdravie 

.

.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *