Ekologické umývanie riadu

Málokoho asi prekvapí, že najšpinavším miestom v kuchyni je drez a špongia na umývanie riadu. Mali by sme ho teda po každom použití vydrhnúť a poriadne sa starať o svoju hubku na riad. Je v nej živná pôda pre baktérie, keďže je neustále vlhká a zachytávajú sa v nej zvyšky jedla. Rôzne vedecké štúdie dokonca odporúčajú menenie hubky raz za týždeň. Ale vieš si predstaviť tú kopu odpadu, ktorý je ešte navyše nerecyklovateľný? Existuje však aj lepší spôsob. Úplne prestať používať klasickú hubku! Neboj, nechcem ťa nahovárať na vylizovanie tanierov a hrncov. Hlavne šálky by asi zvládlo len zopár rekordmanov 😉

Našťastie už existujú aj pomôcky na umývanie riadu z čisto prírodných materiálov. Sú krásne, zdravotne nezávadné a na konci života ich môžeš s ľahkým srdcom skompostovať. Na výber sú rôzne extra-savé hubky, drevené kefy, bambusové škrabky a aj zázrak menom lufa. 

.

Na hrubú špinu na plechu či na liatinovej panvici je najlepšie poštvať drevenú kefu. Vďaka jej dlhej rúčke si pri umývaní riadu nemusíš máčať ruky v horúcej vode a ani pri citlivej koži nepotrebuješ rukavice. Navyše jej hlava je vymeniteľná a tak ju po doslúžení môžeš skompostovať a na starú rúčku namontovať novú hlavu. Na výber bývajú hlavy s tvrdšími rastlinnými štetinami alebo s mäkšími konskými štetinami. Takto šetríš nielen svoju peňaženku, ale aj prírodné zdroje. Takúto drevenú kefu už majú napr. aj v DMke.

No a keď sa ti podaril ozajstný husársky kúsok a pripečené jedlo v hrnci či na plechu sa nie a nie pustiť, tak použi klasickú nesmrteľnú drátenku. Vydrží hádam celý života a je vyrobená z čistého kovu, ktorý sa parádne recykluje. Jej nevýhoda je však ťažká údržba (zachytené zvyšky jedla z nej dostaneš fakt len ťažko). Novou modernou alternatívou je bambusová škrabka na hrnce. Bambus je veľmi pevný prírodný materiál, no zároveň hladký a teda nepoškriabe povrchy. Okrem toho je odolný voči vode a nečistotám, takže škrabka by mala vydržať naozaj dlho.

Super pomôckou sú aj extra-savé kompostovateľné hubky. Poslúžia aj na umývanie riadu, ale hlavne na utieranie rôznych plôch v kuchyni, vyliate veci a všetok bordel, čo vznikne pri varení 😉 Dajú sa prať v práčke alebo aj narýchlo dezinfikovať v mikrovlnke (vlhkú handru stačí vložiť na 4 minútky na silný výkon). Sú vyrobené z kombinácie celulózy a bavlny (ale vždy si to pred kúpou radšej skontroluj!). Keď ti po dlhých mesiacoch doslúži, tak ju stačí hodiť na kompost.

.

No a moja favoritka na záver: Lufa! 
Zabudni na smradľavú umelohmotnú hubku. Lufa je špeciálny druh popínavej tekvice, ktorej plody vyzerajú podobne ako cuketa. Ak vydržíš a nezješ ju, keď je ešte mladá, tak sa ti odmení veľmi zaujímavým plodom. Po dozretí totiž jej koža zhnedne a môžeš ju veľmi ľahko ošúpať. Vnútri sa skrýva vysušená pórovitá hmota, ktorá dokonale nahradí špongiu. Stačí si z nej nastrihať menšie kúsky a môžeš umývať riad do aleluja. Ak nemáš záhradku, tak nezúfaj. Lufu už predávajú všetky bezobalové obchody a aj mnohé čapované drogérie a bio obchodíky. Na prvý dotyk sa ti bude zdať tvrdá, ale pri kontakte s vodou krásne zmäkne a napení. Dá sa použiť nielen na umývanie riadu, ale aj na peeling v kúpeľni 🙂 A keďže je to prírodný pórovitý materiál, tak veľmi rýchlo schne (hlavne ak ju máš zavesenú) a vďaka tomu máš nad baktériami vyhraté. V plnom nasadení vydrží minimálne mesiac a po doslúžení ju môžeš hodiť na kompost. 

.

Keď už si si našla tú svoju dokonalú náhradu hubky, tak nezabudni ani na prostriedok na umývanie riadu. Môžeš si nejaký načapovať do vlastnej fľaše (ideálne s eko-zložením) alebo si kúpiť špeciálne tuhé mydlo na riad. Lufu či kefu po ňom pošúchaš, vznikne pena a môžeš umývať.

A čo s umývačkou?

Áno, ekologický program moderných umývačiek riadu naozaj šetrí vodu oproti ručnému umývaniu. O tom netreba diskutovať, na to sú tabuľky. No koľko bolo minutých prírodných zdrojov pri výrobe tej umývačky? Má naozaj zmysel kupovať ju? Táto otázka je už zložitejšia a k jednoznačnej odpovedi sa tu monológom asi nedopracujem 🙂 No keď už umývačku máš, tak ju využívaj naplno. Púšťaj ju iba keď je plná, zapni krátky alebo eko-program s čo najnižšou teplotou a použi ekologický prostriedok. Môžeš si nejaký načapovať do vlastnej fľaše, no nie všetky tekuté gély fungujú rovnako dobre v každej umývačke. Takže musíš skúšať. Alebo použiť tablety. Tablety sa dajú kúpiť aj na kus v bezobalových obchodoch alebo príjemným kompromisom sú tablety od DMky. Sú balené v papierovej krabici a tableta je potiahnutá iba filmom, ktorý sa rozpustí vo vode. Ich zloženie nie je úplne 100% eko, ale je to podľa mňa dobrý kompromis cena-výkon-zloženie. Na internete nájdeš recepty aj na domáce tablety. Ja som vyskúšala dva, ale bohužiaľ v mojej umývačke nezafungoval ani jeden. A tak som už prestala experimentovať…  

.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *