#1 VEDOMÝ ŽIVOT: SPOTREBA POD LUPOU

Svet je zmietaný nadspotrebou. Všetci chcú vlastniť všetko a hneď. A pokiaľ nám to peniaze dovolia, tak nemáme dôvod si niečo odopierať. 

Naozaj? 
Naša planéta má iba obmedzené prírodné zdroje a bez nich si človek nemôže ani prdnúť  Pardon, nemôže nič vyrobiť. Tak prečo ich plytváme na zbytočnosti? To nás naozaj nezaujíma, že vyplytváme zdroje spred nosa našich detí?
Dovolím si tvrdiť, že priemerný Európan by si mohol žiť vo všetkom komforte a úplne spokojne aj pri polovičnej spotrebe. A keby každý znížil svoje nároky o polovicu, tak spolu by to už bol riadny výsledok!
A ruku na srdce. Ani zero waster nie je tak úplne výnimkou. Zero waste sa už stalo akýmsi módnym trendom a je ľahké prepadnúť zdaniu, že existuje niečo ako “zelená spotreba”. Nie, neexistuje. Každá spotreba je proste spotreba a na jej pokrytie treba použiť obmedzené zdroje tejto planéty. Možno je výrobok vyrobený eticky voči prírode a voči ľuďom a možno mi pomáha žiť bez odpadu. Ale prvá a najdôležitejšia otázka znie: Fakt ho bolo nutné vyrobiť pre mňa? Musím mať tú hipsterskú sklenenú či nerezovú slamku? Čo sa stane, ak budem piť len tak, bez slamky? Kúpim si bambusový príbor v peknom obale, aby som na festivaloch jedla bez odpadu? Alebo si jednoducho zoberiem príbor z kuchyne a obal ušijem zo starých rifiel? Obchodik U Dobrožrúta nedávno zverejnil štatistiku, že za dva týždne predali tisíc látkových odličovacích tampónov. Tisíc! Veď to sa už musí celá Bratislava odličovať látkovými tampónmi. Dokonca aj páni 😅

Dobrá správa je, že to chce iba zmenu myslenia a (zo začiatku aj) trošku disciplíny.

AKO NA TO?

Ja sa vždy pred každým nákupom sama seba pýtam:
1. Naozaj to potrebujem? Čo sa stane, ak si to nekúpim?
2. Budem to potrebovať aj o mesiac?
3. Mám inú môžnosť ako nákup? Viem si to požičať? Viem na ten účel použiť niečo, čo už doma mám?

…a prekvapenie! Skoro vždy prídem na inú možnosť 

.

.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *