Ako úspešne zvládnuť zero waste nákup

Najdôležitejším krokom pri znižovaní našej ekologickej stopy a množstva odpadov na skládke je zamedzenie tvorby odpadu. Paradoxne väčšinou nejde o činnosti, ktoré robíme doma, ale práve o činnosti, ktoré robíme mimo domova. Keď si totiž odpad nepustíme do domu, tak sa s ním neskôr nemusíme vysporiadavať. Preto je veľmi dôležité aké rozhodnutia robíme v našom každodennom živote, napríklad pri nakupovaní. Aký produkt si vyberieme? Lacný a jednorázový (ktorý sa o chvíľku stane odpadom), či investujeme radšej do kvalitnejšieho, ktorý nám bude poctivo slúžiť desať rokov? Podporíme lokálneho výrobcu, aby mohol zaplatiť hodiny klavíra pre svoju dcérku alebo si vyberieme produkt, ktorý zanechal obrovskú uhlíkovú stopu pri svojej ceste cez polku sveta a bol vyrobený neetickými postupmi ničiacimi prírodu a ľudské životy vo vzdialenej krajine? Kúpime si produkt bez obalu (alebo s minimálnym recyklovateľným obalom), či radšej si s nákupom prinesieme domov aj za vrece smetí? Moja voľba je jasná. Smeti majú do môjho domova zákaz vstupu.

Pre úspešný zero waste nákup sú potrebné dve veci:

 1. Poznať miesta, na ktorých vieme nakúpiť bez obalu
 2. Myslieť dopredu a na nákup si zobrať so sebou vhodné tašky, sieťky, poháre

Prvému bodu som sa už venovala vo viacerých článkoch, takže teraz skočím rovno na druhý.

Ako trávite sobotné ráno vy? Ja si zbalím svoju “výbavu” a idem si nakúpiť na trh. Ponúkajú tu poctivú lokálnu zeleninu a domáce výrobky, bezobalový nákup je tu úplne prirodzený a máte šancu osobne spoznať svojho farmára, ktorý vaše jedlo s láskou dopestoval. Nakúpim si tu zeleninu a ovocie do vlastných sieťok, ktoré mimochodom predajcu väčšinou zaujmú natoľko, že sa s vami automaticky dá do reči. Sieťky potom ukladám do veľkej plátenej tašky. Pri nákupe vajíčok v jednom zo stánkov vrátim tete obal na vajíčka z predchádzajúceho týždňa – vždy sa veľmi poteší, lebo nemusí zase nakupovať prázdne obaly a ja som rada, že netvorím zbytočný odpad (navyše nerecyklovateľný). Takisto môžete farmárom priniesť späť zaváraninové poháre, v ktorých ste si kúpili med či chren a potešia sa aj plastovým vaničkám, v ktorých predávajú jahody či maliny. Po ceste ešte vo farmárskom obchode hneď vedľa trhu nakúpim  do vlastnej krabičky bryndzu či tvaroh a v mliekomate si načapujem čerstvé plnotučné mlieko do vlastnej fľaše. A spokojná cupitám domov 🙂

Samozrejme bez obalu sa dá nakupovať aj v kamenných obchodoch, nielen na trhu. Väčšinou ponúkajú všelijaké druhy strukovín, obilnín, orechov, semiačok a sušeného ovocia. Tieto nakupujem buď do sieťok, malých plátených vrecúšok alebo do zatvárateľných dóz. Vždy si najprv prelustrujem špajzu a zistím, čo potrebujem nakúpiť. Napíšem si nákupný zoznam a podľa neho si pripravím svoju “výbavu” na nákup. Sieťok a vrecúšok mám celú kopu a nezaberajú takmer žiadne miesto, takže si vždy radšej zoberiem zopár navyše pre prípad, že by ma v obchode oslovilo niečo, čo nemám na nákupnom zozname. Uznávam, že s dózami je to už trochu ťažšie a nenecháva to príliš priestor na impulzívne nákupy.

No a osobitnou kapitolou sú zero waste nákupy v supermarkete. Nakúpiť tu zeleninu, ovocie či pečivo do vlastných sieťok je už úplný štandard. Pri pokladni väčšinou nepohnú ani brvou. Občas sa mi prihovoria ostatní nakupujúci a spýtajú sa prečo to robím alebo odkiaľ mám tie super sieťky. Ale aj nakupovanie v supermarkete sa dá posunúť ešte ďalej. A to nákupom syru, salámy či tresky na pulte do vlastnej nádoby. Musím sa priznať, že pri prvom nákupe som musela veľmi vykročiť zo svojej komfortnej zóny. Asi päť minút som stála opodiaľ, sledovala predavačku pri pulte, skúšala som zistiť či je milá alebo či ma rovno zabije pohľadom 🙂 Potom som si však pripomenula rady iných skúsených zero wasterov a nesmelo vykročila k pultu. Nakoniec to vôbec nebolo zložité a pani mi bez váhania naložila syr a mozzarellu do vlastnej krabičky a pokladníčka ma pochválila za super nápad. A odvtedy to takto robím stále – ale samozrejme už bez toho váhania a červenania sa 🙂 Takže neváhajte a vyskúšajte nákup na pulte v supermarkete do vlastnej krabičky aj vy. Vyzbrojte sa úsmevom a tvárte sa, že to takto robíte stále a nikdy s tým nebol problém. A fakt je, že ja som zatiaľ problém nemala. Áno, niekedy som musela vysvetliť prečo to robím, ale nakoniec som vždy úspešne nakúpila zero waste. Možno sa vám to zdá otravné, ale ja to skôr vidím ako príležitosť inšpirovať ostatných ľudí v rade.

Zero waste nákup v supermarkete vs. v bezobalovom obchode do vlastnoručne ušitých vrecúšok zo starej plátenej tašky

Koncepciu zero waste netreba chápať ako úplne nulový odpad. Je to cesta, ktorá vedie k postupnému znižovaniu odpadov až kým sa dostaneme tak blízko k nule ako sa len dá. Nemáte vo svojom okolí obchod, ktorý predáva potraviny bez obalu? Natrafili ste na nepríjemnú predavačku v supermarkete? Prosím nenechajte sa demotivovať a pokračujte na svojej zero waste ceste. Každý malý krôčik sa ráta! Žime svoj život v súlade s našimi hodnotami a robme to vždy ako najlepšie vieme za daných okolností a v danej lokalite.

Aké máte skúsenosti vy?

.


8 thoughts on “Ako úspešne zvládnuť zero waste nákup

 1. Chcem sa opýtať, či máte skúsenosť s pultovým nakupovaním v supermarketoch do sklených nádob. Sú predavači ochotní a vediať odrátať hmotnosť nádoby? Musím sa priznať, ešte som sa neodvážila skúsiť to 🙂

  1. Ja mám dobré skúsenosti. Stalo sa mi asi 2-krát, že mi to odmietli zabaliť do vlastnej nádoby. S odrátaním hmotnosti obalu (vynulovaním váhy) nemajú problém, lebo to musia robiť aj pri plastových jednorazových obaloch, ktoré ponúkajú oni. Vyskúšajte si to najprv v menšom obchode, prvý krát je to vždy ťažké, lebo človek musí vystúpiť zo svojej zóny komfortu 🙂 Držím palce!

 2. Cauko! Odkial mas sietky a vrecuska na zeleninu a strukoviny? A dozicky na syr a sunku 🙂 A taktiez kde sa da kupit ta tekvica lufa? Dakujem 🙂 (Prepac ak tieto informacie specifikujes v inom clanku, prave som objavila tvoj blog, este som ho cely nepreskumala, ale velmi sa mi paci, len tak dalej!)

  1. Ahoj, vrecuska (sietky) a lufu kupis napriklad na http://www.prijemneveci.sk. Vrecuska na strukoviny som si usila sama – zo starej kosele a starej latkovej tasky. Krabicky na nakupy pouzivam akekolvek, co som uz mala doma pred prechodom na zero waste. Myslim, ze tie sa najdu v kazdej domacnosti 🙂

 3. Myšlienka zero waste je super, predpokladám že to ľudia robia najmä kvôli životnému prostrediu…ak sa nemýlim. Ale prečo sa snažiť žiť zero waste a popri tom podporovať mliečny a mäsový priemysel ( nákupom mlieka, tvarohu, syrov, vajec atď. spomenutých v článku), keď práve veľkochovy patria k jedným z najväčších znečisťovateľov prostredia? Neodporuje si to tak trochu? Alebo nechápem koncept?

  1. Ano, mate pravdu a mnohi z nas si uvedomuju environmentalnu zataz velkochovov. Ja som sa napriklad kvoli tomu stala vegetariankou a mliecne vyrobky som vyrazne obmedzila. A vajicka mam vylucne od domacich sliepok v nasej rodine. Kazdy z nas vsak po tejto ceste kraca vlastnym tempom a nie kazdy je pripraveny stat sa zo dna na den veganom. Preto sa snazim na svojom blogu aspon informovat ludi, ako sa da vyhnut zbytocnym odpadom aj pri nakupe takychto potravin. Osobne si myslim, ze kazdy krok sa rata a ked sa typicky “masozravec” rozhodne mat tri dni v tyzdni bez masa, tak si jednoznacne zasluzi palec hore. Ani Rim nepostavili za jeden den 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *